Healthy Home · Product Rankings · Clean Food

The Best Grass-Fed Meat Delivery Services of 2026, Ranked by How the Animals Were Finished and What the Certifiers Confirm

We compared 23 meat delivery services on how the animals were finished, where they were raised, which certifications actually show up in the certifier’s own database, published land data and FSIS records. Ground beef or bison ran from $7.50 to $22.50 a pound.

Dr. Axe Clean Pasture Score™6 certifiers checked (4 searchable databases)83 linked sourcesOrigin checked on every product we priced

We may earn a commission when you buy through links on this page. It never affects the rankings. How we make money · How we score · Editorial policy

The short answer
  • Best overall: Alderspring Ranch (9.4/10): certified organic, which we confirmed in USDA’s database, 100% grass-finished and traceable to one Idaho ranch. $16.20/lb ground.
  • Best land data: White Oak Pastures (9.1). Best bison: Wild Idea Buffalo (8.9), the only grass-fed seal we verified. Best value: Thousand Hills (8.1), $11.49/lb.
  • Skip: partial grass-fed claims and seals you can’t look up (why).
  • Know this: ButcherBox (6.8) is cheapest, but its grass-fed beef is raised in Australia[49]; Crowd Cow’s default ground beef is grain-supplemented[54].
Alderspring Ranch Organic Grass-Fed Beef
Best overall9.4/10

Alderspring Ranch

Certified organic, 100% grass-fed and grass-finished beef[3], each package traceable to a single animal[14].

One family ranch in Idaho, a seal that checks out in USDA’s own database, and its own per-ranch land figures. The catch: price, and UPS shipping at cost.

How we score:Finish & feed 30%Origin & traceability 20%Verified certification 20%Welfare & land proof 15%Track record & honesty 15%Full methodology ↓

The Clean Pasture Score is our editorial judgment of sourcing and proof, not a nutrition or safety grade. Brands can’t pay for placement.

Know your beef label

What “grass-fed” does (and doesn’t) promise

A “grass fed” claim is supposed to mean grass and forage only after weaning, but FSIS approves it on paperwork, and USDA dropped its grass-fed marketing standard in 2016. “Product of USA” only started meaning born-here this year, and a 2017 estimate found most grass-fed beef sold here was imported. Four things on the label tell you what you’re buying.

GROUND BEEF 85/15100% GRASS-FED &GRASS-FINISHEDPRODUCT OF USAFARM: named hereSEAL1Grass-fedFSIS: grass onlyafter weaning2OriginUSA = born, raisedand harvested here3Seallook it up in thecertifier’s database4Farmthe most traceabledetail on a labelWhat changed on the label2016USDA dropsgrass-fedmarketing std.201775–80% ofgrass-fed salesimported2024FSIS urgesthird-partycertification2026“Product ofUSA” meansborn hereGrass-finishedn-6:n-3 about 1.4–3.7leaner, more omega-3Grain-finishedn-6:n-3 about 3–13.6more marblingIllustration; label layout varies by brand
Finish is the claim that mattersGrass-finished beef has a lower omega-6 to omega-3 ratio, 1.44–3.72 vs 3.00–13.6 across 7 studies[78].
A seal is only as good as the databaseWe looked up every seal in the certifier’s own directory; several couldn’t be confirmed[4].
ImportsWhere it’s fromDated
75–80%imported[74]

of U.S. grass-fed beef sales by value came from abroad, a 2017 market study estimated; many shoppers didn’t know.

Stone Barns, 2017
Label ruleProduct of USARule
Jan. 1, 2026[71][72]

“Product of USA” now requires meat from an animal born, raised, slaughtered and processed here; before, U.S. processing was enough.

USDA FSIS rule, 2024
Standard“Grass-fed”Paperwork
Grass onlyafter weaning[70][69]

is what FSIS says a “grass fed” label claim means; partial claims must say so. But FSIS approves it on the producer’s records, and USDA dropped its separate marketing standard in 2016.

Federal Register, 2019 and 2016
ProofCertificationGuideline
2024[73]

FSIS guidance “strongly encourages” third-party certification to back up raising claims like grass-fed.

USDA, Aug. 2024
SafetySuperbugsOne test
18% vs 6%of samples[80][76]

of conventional vs grass-fed ground beef carried multidrug-resistant bacteria, in 300 packages; every package had fecal bacteria, so cook to 160°F.

Consumer Reports, 2015
NutritionOmega-3Small study
4.1×omega-3s[79][78]

in pasture-finished vs feedlot beef (18 vs 18 cattle). Real, but small per serving: about 111 vs 72 mg per 4 oz in another study.

Sci Rep, 2024; Nutr J, 2010
Check your beef

Before you pay for a seal, look it up in the certifier’s own directory, and check FSIS for recalls and alerts. Our database checks for every brand are in the “Where the beef comes from” chart.

Put it together

The Dr. Axe smart meat-buying routine

Three habits that get you the meat you’re paying for, plus a fourth that stretches it.

1Essential
Read two lines: finish and country

Look for “grass-fed,” “100% grass-fed” or “grass-finished” with no percentage qualifier[70], plus a country on every product. Since Jan. 1, 2026, “Product of USA” means born, raised and harvested here[72].

Where the beef comes from ↓
2Essential
Buy ground beef, plus one organ meat

Ground beef is the value cut: $7.50 to $16.20 a pound across our top 10 beef brands. Add liver, or an organ blend ground into the beef, which Thousand Hills sells for $11.49 a pound[25].

Price per pound ↓Organ meats ↓
3Essential
Thaw in the fridge, cook to temperature

Allow a day per 5 lb in the fridge, or cold water changed every 30 minutes; never the counter[77]. Cook ground meat to 160°F, steaks to 145°F plus a 3-minute rest, poultry to 165°F[76].

Storage times ↓
4Optional
Use the whole animal: bones and fat

Bone broth: roast beef, bison or chicken bones, cover with water and a splash of vinegar, and simmer low; chill and skim. Wild Idea, White Oak and Primal Pastures sell bones[11][18][37].

Save the fat: rendered beef fat is tallow, a stable cooking fat. See our seed-oil-free cooking fats ranking ↗.

  • Buy by the case: Thousand Hills’ 12-pack drops ground beef to $10.54 a pound[25]; US Wellness’ 25-lb bundle is $11.88 on sale[43].
  • Mind the shipping line: Free shipping starts at $149 (Grass Roots) to $300 (Wild Idea)[34][11]; Alderspring passes UPS rates through at cost[17].
  • Freeze with a plan: At 0°F meat stays safe indefinitely; for best quality, use ground meat within 3–4 months and steaks within 6–12[75].
Bulk prices ↓Find your service ↓
Quick picks

The best grass-fed meat delivery for every need

Prices are the ground beef (or bison) price per pound on the brand’s own site, Sept. 30, 2026.

Grass-Fed Meat Finder

Your best match in 20 seconds

Five quick answers. If nothing fits, we’ll say so and show the closest option.

1Ground meat budget per pound?

2U.S.-raised only?

3What do you need most?

4Verified seal a must?

5How do you want to buy?

Compare the top 10

What each service can prove

Finishing and origin are always the brand’s word; the seal and FSIS columns are what we found in public records on Sept. 30, 2026.

Score = the Dr. Axe Clean Pasture Score, 0–10. Full methodology ↓

Verified Found in the certifier’s own directory or a public record we checked.Independent Measured or reviewed by someone the brand didn’t hire.Maker’s claim The brand’s own statement on its product or policy pages.Not published Nothing published either way.Flag Missing where it matters, contradicted by a record, or an FSIS action.

Swipe sideways to see every column.

ServiceScoreGrass-finishedOrigin on the productSeal in a databaseLand or welfare dataFSIS record (3 yrs)Ground $/lb
1Alderspring Ranch Organic Grass-Fed BeefAlderspring Ranchbeef9.4100%, both linesOne Idaho ranchUSDA OrganicPer-ranch figureClean$16.20
2White Oak Pastures Grassfed BeefWhite Oak Pasturesbeef9.1100%Own farm, Ga.3 claimed, uncheckedLCA + studyAlert, Mar. 2026$13.99
3Wild Idea Buffalo Co.Wild Idea Buffalobison8.9100%, whole lineS.D. regionAGW GrassfedROC brand onlyClean$22.50
4Thousand Hills Lifetime Grazed Grass-Fed BeefThousand Hillsbeef8.1100%U.S., 3 regionsAGA, can’t checkClaims onlyClean$11.49
5Seven Sons Farms Grass-Fed BeefSeven Sonsbeef8.1100%Farm namedNone claimedClaims onlyClean$12.60
6Grass Roots Farmers’ Cooperative Grass-Fed BeefGrass Roots Co-opbeef7.7100%USA, co-opNone claimedClaims onlyClean$13.95
7Primal Pastures Grass-Fed BeefPrimal Pasturesbeef7.7100%CaliforniaNone, by choiceClaims onlyClean$13.99
8Force of Nature Grass-Fed BeefForce of Naturebeef7.7100%Not statedGAP Step 4Acreage onlyClean$14.99
9US Wellness Meats Grass-Fed BeefUS Wellness Meatsbeef7.3100%U.S. + TasmaniaNone for beefClaims onlyClean$13.98
10ButcherBox 100% Grass-Fed BeefButcherBoxbeef6.8Yes + grain lineHomepage onlyCertified HumaneClaims onlyRecall, Aug. 2024$7.50
·Crowd CowCrowd Cowbeef6.7Default is grain-supp.UruguayOld outlet listingClaims onlyClean$13.99
·Good Ranchers Grass-Fed, Grass-Finished Ground BeefGood Ranchersbeef5.92 products onlyUSANone claimedNoneClean$15.00

“Clean” = no FSIS recall or public health alert found for the brand’s products since Sept. 2023; FSIS’s own site blocked our requests, so we searched notices and news coverage[9]. Shaded rows aren’t in the top 10.

Full reviews

The 10 best grass-fed meat delivery services, ranked

One entry per service, scored on its grass-fed beef (or bison) line; chicken and lamb are in each review’s buying-fit box.

1
Alderspring Ranch Organic Grass-Fed Beef
$16.20/lb groundOrganic ground beef 20-lb bundle $324 ($16.20/lb); 1-lb packs $16.00 were sold out. Organic ribeye 16 oz $60. Separate non-certified line: 20 lb ground $230. UPS shipping at cost.
Top score: organic verified, one traceable ranch

Alderspring Ranch Organic Grass-Fed Beef

Certified organic, 100% grass-fed and grass-finished beef · one family ranch, May, Idaho

USDA Organic[3]in USDA’s Organic Integrity Database (beef and lamb)
1 ranch[14]each package traceable to a single animal (maker)
2,400 tons[16]carbon captured, its own per-ranch estimate
$16.20[14]per lb, organic ground beef, 20-lb bundle

Our top score, and the most traceable meat we found. Alderspring raises its own cattle on one family ranch and summer rangeland in Idaho, 100% grass-fed and grass-finished, and says each package of ground beef traces to a single animal. Its organic certification checks out: USDA’s Organic Integrity Database lists Alderspring Ranch, certified by the Idaho State Department of Agriculture for beef and lamb. Read the labels, because it also sells a separate “Non-Certified” grass-fed line; we priced the organic one. It publishes a per-ranch land figure, an estimated 2,400 tons of carbon captured on its 70-square-mile organic range, which is its own estimate rather than third-party monitoring. It’s expensive: $16.20 a pound for organic ground beef in a 20-lb bundle (the 1-lb packs were sold out) and $60 for a 16-oz organic ribeye, plus UPS shipping at cost, every other Monday, with no delivery to Alaska or Hawaii. No FSIS recall or alert turned up.

Best forBuyers who want organic, single-ranch beef they can trace
Skip ifYou want free shipping, delivery any week, or ground beef under $15 a pound

Buying fit[14][16][17]

SpeciesBeef and lamb; some certified organic pastured chicken cuts
Organ meats & bonesOrganic sliced beef liver 1 lb $24
How you buyOne-time orders; bundles with per-customer limits
ShippingUPS rates at cost; ships every other Monday; no AK or HI
OriginAlderspring’s own ranch, May, Idaho
Finish: 100% grass-fed and grass-finished; one ranch; traceable per packageProof: USDA Organic (verified); non-certified line sold separately

Its non-certified grass-fed ground beef costs $11.50 a pound in a 20-lb box, the same ranch without the organic seal.

See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability10.0
Verified certification8.5
Welfare & land proof8.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: U.S., farm named per product (10). Certification: USDA Organic verified (8.5). Land: per-farm data the brand publishes, or a product-level ROC listing (8). Track record: no FSIS action found (10).

  • Certifier databaseUSDA Organic Integrity Database, searched Sept. 30, 2026: “Alderspring Ranch — [ISDA] Idaho State Department of Agriculture — Certified — May, Idaho — CROPS: Grass Hay and Pasture; LIVESTOCK: Beef and Lamb.” (The same database lists White Oak Pastures for 15 acres of vegetables only.) Open source · [3]
  • Maker’s dataAlderspring Ranch. Organic Grass Fed Regenerative Ground Beef listing, Sept. 30, 2026: Regular (85% lean) $16.00, sold out; 20-lb bundle (fattier) $324; “Each package is traceable to a single animal for which we know the entire history.” Non-certified grass-fed ground beef, 20 lb, $230. Open source · [14]
  • Maker’s dataAlderspring Ranch. Organic Grass Fed Regenerative Ribeye Steak (leaner), 1 steak 16 oz $60; Organic sliced beef liver 1 lb $24 (Sept. 30, 2026). Open source · [15]
  • Maker’s dataAlderspring Ranch. Homepage: “certified organic 100% grass fed beef from Idaho’s wild mountain pastures”; “100% grass fed & finished”; “Produced regeneratively to improve land health, sequester carbon, and restore wildlife habitat.” Open source · [16]
  • Maker’s dataAlderspring Ranch. Shipping page: UPS rates shown “with no profit added”; ships every other Monday; no Alaska, Hawaii or international. Open source · [17]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $16.20/lb · ribeye $60.00/lb compare ↓Check current price
9.4of 10
Clean Pasture
Score
2
White Oak Pastures Grassfed Beef
$13.99/lb groundGround beef 1 lb $13.99 (80/20 or 90/10); boneless ribeye 14 oz $39.99. $15 shipping on ground orders over $149; free over $249.
Best land data: a published life-cycle assessment

White Oak Pastures Grassfed Beef

Grass-fed and grass-finished beef · raised and harvested on its own farm in Bluffton, Ga.

−3.5 kg[21]CO2e per kg of beef in its Quantis life-cycle study (maker-commissioned)
2.5×[22]more land than conventional for the farm’s multi-species system (peer-reviewed)
Mar. 2026[23]FSIS public health alert, ground beef, possible metal
$13.99[18]per lb, ground beef

The best-documented land story in grass-fed beef, with seals we couldn’t check. White Oak raises grass-fed, grass-finished cattle and harvests every animal in its own on-farm plant in Bluffton, Georgia. It’s the only brand here with published land data: a Quantis life-cycle assessment put its beef at a net −3.5 kg of CO2e per kg, against 33 for conventional U.S. beef, thanks to soil carbon, and a peer-reviewed study of the farm’s multi-species system found a footprint 66% lower than commodity production but 2.5 times the land. Its certifications page says the cattle are AGA Certified Grassfed, GAP Step 4 and Certified Humane. We couldn’t load AGA’s producer directory, GAP’s brand list doesn’t include White Oak, and Certified Humane’s current “Who’s Certified” list doesn’t include it either (Certified Humane does host a 2014 profile of the farm, and its list says it may not be current), so we score all three as claimed but not verifiable. In March 2026 FSIS issued a public health alert for one lot of its grassfed ground beef over possible metal pieces; no injuries were reported.

Best forBuyers who care most about land and on-farm harvest
Skip ifYou want seals you can look up yourself

Buying fit[18][19][20]

SpeciesBeef, lamb, pastured chicken and other poultry
Organ meats & bonesBeef liver 1 lb $13.99 (sale; regular $16.99); organ-blend ground beef $11.99
How you buyOne-time orders or Subscribe & Save
Shipping$15 on ground orders over $149; free over $249
OriginIts own farm in Bluffton, Ga.; some calves from its local producer group
Finish: Grass-fed and grass-finished; harvested on the farmProof: AGA, GAP Step 4 and Certified Humane claimed; none could be checked

Its pastured chicken, 3–4 lb, is $29.99 on sale (regular $35.99).

See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability10.0
Verified certification6.0
Welfare & land proof10.0
Track record & honesty9.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: U.S., farm named per product (10). Certification: claimed, not verifiable (6). Land: published life-cycle assessment (10). Track record: FSIS public health alert within 3 years (−1).

  • Maker’s dataWhite Oak Pastures. Values & Certifications page: “Our cattle are Certified Grassfed by the American Grassfed Association, Certified Humane, Rated a Step 4 in the Global Animal Partnership and Certified EOV by the Savory Institute. Some of our cattle are born on the pastures of our local producer group. All are harvested at White Oak Pastures on-farm abattoir.” Site banner: $15 perishable shipping on ground orders over $149; free over $249. Open source · [20]
  • Public record / studyAmerican Grassfed Association. “Find a Certified AGA Producer” page. On Sept. 30, 2026 our scripted and browser requests got a captcha, and the page we could load contained no producer list, so no AGA claim could be checked. Open source · [8]
  • Certifier databaseGlobal Animal Partnership. “Look for These Retailers and Brands When You Shop” (read Sept. 30, 2026; our scripted request hit a captcha, so we read it through a web fetch): Force of Nature “Beef, Step 4”; ButcherBox “Step 3/Step 4/Better Chicken Project”; Joyce Farms “Chicken Step 4, Poussin Step 2, Beef Step 4.” White Oak Pastures is not on the list. It is a brand list, not a full product database. Open source · [7]
  • Certifier databaseCertified Humane. “Who’s Certified” list, checked Sept. 30, 2026: lists ButcherBox grass-fed beef and bison (and ButcherBox products under several processors); “Force of Nature: 100% Grass-Fed Bison Ancestral Blend” under Rocky Mountain Natural Meats; Niman Ranch beef, including grass-fed cuts. No entry for White Oak Pastures, Crowd Cow, Thousand Hills, US Wellness, Seven Sons, Grass Roots, Primal Pastures, Alderspring or Wild Idea. The page says: “These lists are updated periodically and may not always reflect precise real-time information.” Open source · [4]
  • Certifier databaseCertified Humane. “White Oak Pastures” profile, posted Feb. 4, 2014, on certifiedhumane.org (a farm profile, not a current certificate listing). Open source · [5]
  • Maker’s dataQuantis. Carbon Footprint Evaluation of Regenerative Grazing at White Oak Pastures (2019), posted by White Oak Pastures: net total −3.5 kg CO2e per kg of fresh meat (soil carbon −35), against 33 for conventional U.S. beef; prepared with input from a General Mills soil scientist, Michigan State University and White Oak employees. Open source · [21]
  • Public record / studyRowntree JE, et al. Ecosystem impacts and productive capacity of a multi-species pastured livestock system. Front Sustain Food Syst, Dec. 4, 2020 (the Clay County, Ga., farm): including soil carbon “reduced net GHG emissions … by 80%, resulting in a footprint 66% lower than” commodity production; the system “required 2.5 times more land.” Authors include Quantis and General Mills staff. Open source · [22]
  • Public record / studyUSDA FSIS. Public health alert, March 2026: about 16-oz vacuum packs of “White Oak Pastures … Grassfed Ground Beef,” produced Feb. 26, 2026, sell-by 03/19/26, establishment 34729, may contain metal pieces; shipped to Massachusetts, Maryland, New Jersey, Pennsylvania, Virginia and Washington, D.C.; a recall was not requested because the product was no longer available; no confirmed injuries. Open source · [23]
  • Public record / studyFood Poisoning Bulletin. “Alert Issued For White Oak Pastures Ground Beef For Metal,” March 24, 2026: shipped to a distributor and Mom’s Organic Markets locations in Massachusetts, Maryland, New Jersey, Pennsylvania and Virginia. Open source · [24]
  • Maker’s dataWhite Oak Pastures. Store listings, Sept. 30, 2026: Grassfed Ground Beef 90/10 and 80/20, 1 lb, $13.99 (“grass fed and grass finished”); 25-lb 90/10 bundle $349.75; Pastured Whole Chicken 3–4 lb $29.99 (sale; regular $35.99); Grassfed Beef Liver 1 lb $13.99 (sale; regular $16.99). Open source · [18]
  • Maker’s dataWhite Oak Pastures. Grassfed Beef Ribeye Steak (Boneless): 8 oz $23.59; 14 oz $39.99 (Sept. 30, 2026). Open source · [19]
Ground: $13.99/lb · ribeye $45.70/lb compare ↓Check current price
9.1of 10
Clean Pasture
Score
3
Wild Idea Buffalo Co.
$22.50/lb groundGround buffalo 1 lb $22.50 (5 lb $110); ribeye 10 oz $42. Not a sale. Free shipping over $300.
Best bison: AGW Certified Grassfed, verified

Wild Idea Buffalo Co.

100% grass-fed and grass-finished bison · field-harvested on the prairie · Rapid City, S.D.

AGW[1]Certified Grassfed + Animal Welfare Approved, in AGW’s directory
ROC[6]brand listed in the Regenerative Organic directory, no products listed
$22.50[10]per lb, ground buffalo
100%[12]field-harvested on the prairie (maker)

The only brand we scored whose grass-fed certification we could confirm in the certifier’s own database for the exact meat it sells. A Greener World lists Wild Idea as an online seller of its Certified Grassfed and Animal Welfare Approved bison, and the Regenerative Organic Certified directory lists the Wild Idea brand, though no individual products, so it earns no extra land credit; Wild Idea publishes no per-ranch data either. Wild Idea sells only bison, 100% grass-fed and grass-finished, and says 100% of its buffalo are field-harvested on the prairie. The herd comes from the founder’s South Dakota ranch plus partner ranches and tribal herds, so origin is regional rather than ranch-by-ranch. The trade-off is price: $22.50 a pound for ground buffalo and $67.20 a pound for ribeye, the most we found for ground meat among the services we ranked. No FSIS recall or alert turned up.

Best forAnyone who wants the most verifiable grass-fed label, and people who prefer bison
Skip ifYou want beef, chicken or lamb, or ground meat under $15 a pound

Buying fit[10][11][12]

SpeciesBison only: ground, steaks, roasts, organs, bones and fat
Organ meats & bonesLiver 8 oz $15 ($30/lb); heart and soup bones sold
How you buyOne-time orders or Subscribe & Save
ShippingFree on orders over $300
OriginSouth Dakota ranch plus partner ranches and tribal herds
Finish: 100% grass-fed and grass-finished bison; field-harvestedProof: AGW Certified Grassfed (verified); ROC brand listing (verified)

US Wellness Meats sells Wild Idea bison too; its bison pages name Wild Idea as the farm.

See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability8.0
Verified certification10.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: U.S., region or cooperative named (8). Certification: grass-fed certification verified in the database (10). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: no FSIS action found (10).

  • Certifier databaseA Greener World (AGW) directory, queried through AGW’s public listings API on Sept. 30, 2026: “Certified Animal Welfare Approved by AGW, Certified Grassfed by AGW bison from Wild Idea Buffalo Co. is available to order direct from their website” (listing created May 19, 2023). Searches for US Wellness, Force of Nature, White Oak Pastures, Thousand Hills, Alderspring, Seven Sons, Primal Pastures, Grass Roots, ButcherBox, Niman Ranch, Verde and Carman Ranch returned no brand listing. Open source · [1]
  • Certifier databaseRegenerative Organic Certified product directory, checked Sept. 30, 2026: lists the Wild Idea brand; ButcherBox with 2 products (“100% Grassfed Ground Beef, 93% Lean, 7% Fat” and “Primal Blend - Ground Beef, Liver and Heart”); Niman Ranch beef cuts and ground beef 80/20, 85/15 and 90/10. No listing for White Oak Pastures, Thousand Hills, Force of Nature, Alderspring, Grass Roots, Primal Pastures, Seven Sons, Verde or Crowd Cow. Open source · [6]
  • Maker’s dataWild Idea Buffalo Co. Store listings, Sept. 30, 2026: Ground Buffalo 1 lb $22.50; 5 lb $110; Ribeye 10 oz $42; Liver 8 oz $15. Open source · [10]
  • Maker’s dataWild Idea Buffalo Co. Homepage: “100% Grass Fed & Finished Buffalo”; “Free shipping on orders over $300”; Subscribe & Save. Open source · [11]
  • Maker’s dataWild Idea Buffalo Co. About page: founder’s 1,000-acre ranch restored with bison from 1997; “100% grass-fed and finished buffalo meat”; “Our growing affiliation with other like-minded ranchers, tribal herds”; “100% of our buffalo are field harvested on the prairie.” Open source · [12]
  • Maker’s dataWild Idea Buffalo Co. Certifications page: Cheyenne River Buffalo Ranch “the first buffalo operation in the United States to obtain Regenerative Organic Certification (ROC) status” (Silver); USDA organic; AGW; National Audubon Society. Open source · [13]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $22.50/lb · ribeye $67.20/lb compare ↓Check current price
8.9of 10
Clean Pasture
Score
4
Thousand Hills Lifetime Grazed Grass-Fed Beef
$11.49/lb groundGround beef 85/15 1 lb $11.49 (12-lb case $126.49); ribeye 8 oz $18.49. Not a sale. Free shipping over $299.
Best value: $11.49/lb ground

Thousand Hills Lifetime Grazed Grass-Fed Beef

100% grass-fed and grass-finished beef · about 50 U.S. family farms in 3 regions · Becker, Minn.

$11.49[25]per lb, grass-finished ground beef; $10.54 by the case
~50 farms[26]in the Midwest, Northeast and West (maker)
AGA[27]certified since 2017, it says; directory didn’t load
$36.98[25]per lb, 8-oz ribeye

The best value in U.S. grass-finished beef we found: $11.49 for a pound of 85/15 ground beef, $10.54 a pound by the 12-pack case, and $36.98 a pound for ribeye. Thousand Hills sources from about 50 U.S. family farms across the Midwest, Northeast and West, and says its cattle are 100% grass-fed and grass-finished, “born, raised, and finished on open pastures.” It says its farms have been American Grassfed Association certified since 2017, but AGA’s producer directory didn’t load for us, so it scores as claimed, not verifiable. It doesn’t name the farm on each product, and its “600,000 acres” claim comes without monitoring data. One thing to watch: the store also carries Organic Prairie–brand organic grass-fed ground beef, which doesn’t state where the cattle were raised; we priced Thousand Hills’ own line. No FSIS recall or alert turned up; in March 2025 Minnesota’s agriculture department recalled Thousand Hills Local Farms beef cut and sold fresh at one Richfield co-op after metal shot was found, a state action that our FSIS-based rule doesn’t score.

Best forFamilies who cook a lot of ground beef and want U.S. grass-finished for less
Skip ifYou want chicken or lamb in the same box, or a seal you can look up

Buying fit[25][26][27][28]

SpeciesBeef only (plus Organic Prairie–brand beef on the same store)
Organ meats & bonesBeef liver 8 oz $11.49; Renegade organ blend $11.49/lb
How you buyOne-time orders or subscription bundles
ShippingFree on orders over $299 (2-day ground areas)
OriginAbout 50 U.S. family farms, 3 regions; farm not named per product
Finish: 100% grass-fed and grass-finished; U.S. farms in 3 regionsProof: AGA claimed, not verifiable

Its Renegade Blend (ground beef with organs) is $11.49 a pound.

See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability8.0
Verified certification6.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: U.S., region or cooperative named (8). Certification: claimed, not verifiable (6). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: no FSIS action found (10).

  • Maker’s dataThousand Hills Lifetime Grazed. Store listings, Sept. 30, 2026: Grass Fed Ground Beef 85/15, 1 lb $11.49, case of 12 $126.49 (“Sourced from cattle that are 100% grass fed and grass finished”); Grass Fed Beef Ribeye 8 oz $18.49; Grass Fed Beef Liver 8 oz $11.49; Renegade Blend (ground beef with organs) 1 lb $11.49. Open source · [25]
  • Maker’s dataThousand Hills Lifetime Grazed. Homepage: “Now sourcing cattle from 50 hand-selected, like-minded U.S. family farms across 3 regions: Midwest, Northeast, and West”; “600,000 Acres of Farmland Positively Impacted”; “Free Shipping on Orders over $299.” Open source · [26]
  • Maker’s dataThousand Hills Lifetime Grazed. American GrassFed Association page: “Proud to be American Grassfed Certified. Certification Achieved: 2017”; “cattle born, raised, and finished on open pastures.” Open source · [27]
  • Public record / studyAmerican Grassfed Association. “Find a Certified AGA Producer” page. On Sept. 30, 2026 our scripted and browser requests got a captcha, and the page we could load contained no producer list, so no AGA claim could be checked. Open source · [8]
  • Maker’s dataThousand Hills store listing for Organic Prairie–brand “100% Grassfed Organic Ground Beef 85/15” ($9.99): “Made from USDA Organic, 100% grassfed beef”; no origin stated. Open source · [29]
  • Public record / studyMinnesota Department of Agriculture. “State Issues Consumer Notification for Thousand Hills Beef Products from Lakewinds Food Co-op in Richfield,” March 5, 2025: recall of Thousand Hills Local Farms beef products cut and sold fresh at the Richfield co-op after staff and a customer found metal shot or BBs; a state action, not FSIS. Open source · [28]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $11.49/lb · ribeye $36.98/lb compare ↓Check current price
8.1of 10
Clean Pasture
Score
5
Seven Sons Farms Grass-Fed Beef
$12.60/lb groundGround beef 1 lb $12.60; Delmonico ribeye 12 oz avg. $40.40. Subscribe & Save 5%. Free shipping $159+ “in many states.”
Farm named on every listing

Seven Sons Farms Grass-Fed Beef

100% grass-fed and grass-finished beef · farm named on every beef listing · Roanoke, Ind.

Named[30]“Seven Sons Family Farm” on every beef listing
$12.60[30]per lb, ground beef
$53.87[31]per lb, Delmonico ribeye
None[30]no certification claimed for beef

The most transparent listing format we saw: every beef product names the farm it came from, and for beef that’s Seven Sons’ own family farm in Roanoke, Indiana. The beef is 100% grass-fed and grass-finished, ground beef is $12.60 a pound, and a 12-oz Delmonico ribeye is $40.40. It doesn’t claim any third-party certification for its beef, so it gets the lowest certification score, and its regenerative claims come without data. Seven Sons also sells bison, lamb and pastured chicken, some from partner farms. Free shipping starts at $159 “in many states.” No FSIS recall or alert turned up.

Best forBuyers who want to know the exact farm, plus chicken and lamb in one order
Skip ifYou want a third-party seal

Buying fit[30][31][32]

SpeciesBeef, bison, lamb, pastured chicken and turkey
Organ meats & bonesOrgans, bones and a primal-blend ground beef ($15/lb)
How you buyOne-time orders or Subscribe & Save (5% off)
ShippingFree on $159+ “in many states”
OriginSeven Sons Family Farm, Roanoke, Ind., named per listing
Finish: 100% grass-fed and grass-finished; farm named per listingProof: No certification claimed for beef
See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability10.0
Verified certification4.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: U.S., farm named per product (10). Certification: none (4). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: no FSIS action found (10).

  • Maker’s dataSeven Sons Farms. Ground beef listings, Sept. 30, 2026: “Ground Beef, 1lb / pkg, Seven Sons Family Farm, $12.60”; Primal Blend $15.00; “our 100% grass-fed and grass-finished ground beef.” Open source · [30]
  • Maker’s dataSeven Sons Farms. Steak listings: “Beef Delmonico Ribeye Steak, 12 oz avg. / pkg, Seven Sons Family Farm, $40.40” (Sept. 30, 2026). Open source · [31]
  • Maker’s dataSeven Sons Farms. Homepage: Subscribe & Save (5% off every order, one free item); “After a decade of shipping 400,000+ boxes”; free shipping on orders of $159+ in many states. Open source · [32]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $12.60/lb · ribeye $53.87/lb compare ↓Check current price
8.1of 10
Clean Pasture
Score
6
Grass Roots Farmers’ Cooperative Grass-Fed Beef
$13.95/lb groundGround beef 80/20 1 lb $13.95 (5 lb $62.75 on sale); ribeye 14 oz $38.45. Free shipping over $149, otherwise $35.
Best co-op: farm printed on every package

Grass Roots Farmers’ Cooperative Grass-Fed Beef

Grass-fed and grass-finished beef · farmer cooperative · U.S.-born, raised and harvested

USA[33]born, raised and harvested, it says
Farm[33]of origin printed on every package (maker)
$13.95[33]per lb, ground beef
$149[34]for free shipping; $35 below

A farmer-owned cooperative that says every animal is born, raised and harvested in the U.S., and that its cattle are grass-fed and grass-finished and “never eat grain or grain by-products.” It prints the farm of origin on every package, though not on the web listing, which is why it scores as cooperative-named rather than farm-named. It claims no grass-fed or organic certification, and its FAQ calls it a Land to Market “Verified Member,” a program with no public directory and no data we could find. Ground beef is $13.95 a pound, ribeye $43.94 a pound, and pastured whole chickens run $29.45 for about 3 lb. No FSIS recall or alert turned up.

Best forBuyers who want U.S. beef plus pastured chicken from small farms
Skip ifYou want a certification you can look up

Buying fit[33][34]

SpeciesBeef, lamb, pastured chicken and turkey
Organ meats & bonesBeef liver 1 lb $25.45
How you buyOne-time orders or Subscribe and Save (5% off)
ShippingFree over $149; $35 below
OriginCo-op farms in the U.S.; farm printed on each package
Finish: Grass-fed and grass-finished; U.S.-born, raised and harvestedProof: No certification; Land to Market membership claimed
See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability8.0
Verified certification4.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: U.S., region or cooperative named (8). Certification: none (4). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: no FSIS action found (10).

  • Maker’s dataGrass Roots Farmers’ Cooperative. Grass-Fed Ground Beef: 1 lb (80/20) $13.95; 5 lb $62.75 (sale; regular $69.75); “Every Grass Roots animal is born, raised and harvested in the USA”; “Our cattle are grass-fed and finished and never eat grain or grain by-products”; “farm of origin printed on every package.” Ribeye 14 oz $38.45; whole chicken 3 lb $29.45; beef liver 1 lb $25.45 (Sept. 30, 2026). Open source · [33]
  • Maker’s dataGrass Roots Farmers’ Cooperative. FAQ: ruminants are “100% fully grass-fed, grass-finished”; “Land to Market: Verified Member”; shipping free when you spend $149, otherwise $35 per shipment. Open source · [34]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $13.95/lb · ribeye $43.94/lb compare ↓Check current price
7.7of 10
Clean Pasture
Score
7
Primal Pastures Grass-Fed Beef
$13.99/lb groundGround beef 85/15 1 lb $13.99; ribeye 10 oz $29.89; whole chicken 3–4 lb $37.99. Shipping calculated at checkout.
Best for California buyers

Primal Pastures Grass-Fed Beef

Grass-fed and grass-finished beef · pasture-raised in California · pastured chicken

California[37]grass-fed, grass-finished, pasture-raised (maker)
$13.99[35]per lb, ground beef
$47.82[36]per lb, 10-oz ribeye
By choice[37]not certified; it says certification costs too much

A California ranch brand that says its cattle are grass-fed, grass-finished and pasture-raised in California, and that its chickens move to fresh pasture daily on a certified-organic, corn- and soy-free feed. It openly chooses not to certify, calling certification “prohibitively expensive and paperwork-heavy,” so it gets the lowest certification score, and its regenerative claims come without data. Ground beef is $13.99 a pound and a 10-oz ribeye $29.89 ($47.82 a pound); a whole chicken, 3–4 lb, is $37.99, the priciest here. Shipping is calculated by carrier at checkout. No FSIS recall or alert turned up.

Best forWest Coast buyers who want beef and corn- and soy-free pastured chicken
Skip ifYou want a seal, or the cheapest chicken

Buying fit[35][36][37]

SpeciesBeef, lamb and pastured chicken; some wild fish in boxes
Organ meats & bonesBeef liver about 1 lb $17.25; organ blend $18
How you buyOne-time orders and sampler boxes
ShippingUPS/FedEx rates at checkout
OriginCalifornia; ranch not named per product
Finish: Grass-fed and grass-finished; CaliforniaProof: No certification, by choice
See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability8.0
Verified certification4.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: U.S., region or cooperative named (8). Certification: none (4). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: no FSIS action found (10).

  • Maker’s dataPrimal Pastures. Ground Beef 85/15, 1 lb pack, $13.99: “grass-fed, grass-finished pasture raised”; whole chicken 3–4 lb $37.99; beef liver about 16 oz $17.25 (Sept. 30, 2026). Open source · [35]
  • Maker’s dataPrimal Pastures. Ribeye Steak, 10 oz, $29.89 (Sept. 30, 2026). Open source · [36]
  • Maker’s dataPrimal Pastures. Homepage and FAQ: “Grass Fed, Grass Finished, Pasture Raised on grass in California”; chickens on “a certified organic, corn-free, soy-free, non-GMO feed”; explains it isn’t certified because “Certification is also prohibitively expensive and paperwork-heavy”; shipping rates set by UPS and FedEx at checkout. Open source · [37]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $13.99/lb · ribeye $47.82/lb compare ↓Check current price
7.7of 10
Clean Pasture
Score
8
Force of Nature Grass-Fed Beef
$14.99/lb groundGround beef 85/15 16 oz $14.99; ribeye 10 oz $23.99; 20-lb Ground Beef Box $251 on sale. Free shipping over $189.
GAP-rated beef; origin not on the label

Force of Nature Grass-Fed Beef

100% grass-fed and grass-finished beef and bison · 917 partner ranches · origin not stated per product

GAP Step 4[7]beef, on GAP’s brand list
4 countries[40]its partner network spans (U.S., Canada, N.Z., Australia)
$14.99[38]per lb, ground beef
$38.38[39]per lb, 10-oz ribeye

Strong on finishing and welfare, silent on where your package came from. Force of Nature says its beef and bison are 100% grass-fed and grass-finished, “No grains — ever,” and Global Animal Partnership lists its beef at Step 4; Certified Humane also lists one of its bison products through the processor. But the product pages we checked don’t say where the animals were raised, and its FAQ says its partner network spans the U.S., Canada, New Zealand and Australia, so origin scores as not stated. Its 2025 impact page counts 917 partner ranches and 3.76 million acres “positively impacted,” which is a reach figure, not monitoring data. Ground beef is $14.99 a pound, a 10-oz ribeye $23.99, and it tags products as eligible for HSA/FSA reimbursement through a third party. No FSIS recall or alert turned up.

Best forBuyers who want grass-finished beef and bison in one order
Skip ifYou need to know the country on each package

Buying fit[38][40][42]

SpeciesBeef, bison, heritage chicken, elk and venison
Organ meats & bonesAncestral Blends (ground with organs) $14.99–$18.99
How you buyOne-time orders or subscription
ShippingFree on orders over $189
OriginNot on the product; partners in the U.S., Canada, New Zealand, Australia
Finish: 100% grass-fed and grass-finished beef and bisonProof: GAP Step 4 beef (listed); origin not stated per product

Its bison is $18.99 for 16 oz ground and $28.99 for a ribeye.

See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability5.0
Verified certification7.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: origin not stated, class-typical (5). Certification: welfare certification verified (7). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: no FSIS action found (10).

  • Maker’s dataForce of Nature. Store listings, Sept. 30, 2026: Grass Fed Ground Beef 85/15, 16 oz, $14.99 (“100% grass-fed and grass-finished”); Ground Beef Box, 20 lb, $251 (sale; regular $279.80); Grass Fed Ground Bison $18.99; Bison Ribeye $28.99; Heritage whole chicken 3.5–4 lb $29.99. No country of origin on the listings. Open source · [38]
  • Maker’s dataForce of Nature. Grass Fed Beef Ribeye Steak, one 10-oz steak, $23.99 (Sept. 30, 2026). Open source · [39]
  • Maker’s dataForce of Nature. FAQ: “Our bison and beef products are 100% grass-fed and grass-finished animals. No grains — ever.” “While the vast majority of our partners are in the U.S., our network of partners spans across the U.S., Canada, New Zealand, and Australia.” Open source · [40]
  • Maker’s dataForce of Nature. 2025 Impact page: 917 partner ranches, 22 processing partners, “3,758,831 acres” positively impacted. Open source · [41]
  • Maker’s dataForce of Nature. Homepage: “FREE SHIPPING ON ORDERS $189+”; HSA/FSA reimbursement offered through Truemed. Open source · [42]
  • Certifier databaseGlobal Animal Partnership. “Look for These Retailers and Brands When You Shop” (read Sept. 30, 2026; our scripted request hit a captcha, so we read it through a web fetch): Force of Nature “Beef, Step 4”; ButcherBox “Step 3/Step 4/Better Chicken Project”; Joyce Farms “Chicken Step 4, Poussin Step 2, Beef Step 4.” White Oak Pastures is not on the list. It is a brand list, not a full product database. Open source · [7]
  • Certifier databaseCertified Humane. “Who’s Certified” list, checked Sept. 30, 2026: lists ButcherBox grass-fed beef and bison (and ButcherBox products under several processors); “Force of Nature: 100% Grass-Fed Bison Ancestral Blend” under Rocky Mountain Natural Meats; Niman Ranch beef, including grass-fed cuts. No entry for White Oak Pastures, Crowd Cow, Thousand Hills, US Wellness, Seven Sons, Grass Roots, Primal Pastures, Alderspring or Wild Idea. The page says: “These lists are updated periodically and may not always reflect precise real-time information.” Open source · [4]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $14.99/lb · ribeye $38.38/lb compare ↓Check current price
7.7of 10
Clean Pasture
Score
9
US Wellness Meats Grass-Fed Beef
$13.98/lb groundGround beef 85% 1 lb $13.98 (25-lb bundle $297 on sale); ribeye 12 oz $27.50. Free U.S. shipping over 15 lb (site banner).
Biggest catalog; imports disclosed per cut

US Wellness Meats Grass-Fed Beef

100% grass-fed and grass-finished beef · Missouri-based farmer group · many steaks from Tasmania, disclosed

Tasmania[44]named on many steak and roast listings
$11.88[43]per lb, 25-lb ground bundle on sale
$36.67[43]per lb, 12-oz ribeye
Wild Idea[45]named as its bison farm

The biggest grass-fed catalog we scored, and honest about its imports. US Wellness says all of its beef is 100% grass-fed and grass-finished, and many of its steak and roast listings say the cut is “currently” sourced from farm partners in Tasmania, or from both domestic cattle and Tasmania, so origin scores as imports disclosed. Ground beef is $13.98 a pound, or $11.88 a pound in a 25-lb bundle on sale, and a 12-oz ribeye is $27.50. It claims no certification for its beef. Its bison pages name Wild Idea Buffalo as the farm, whose AGW certification and ROC brand listing we verified; we didn’t confirm the USDA Organic claim it also makes for Wild Idea. No FSIS recall or alert turned up.

Best forStocking a freezer with organ meats, bones and unusual cuts
Skip ifYou want every steak U.S.-raised

Buying fit[43][44][46]

SpeciesBeef, bison (Wild Idea), lamb, pastured chicken
Organ meats & bonesBeef liver 1 lb $13.81; heart-kidney-liver blend $13.42/lb
How you buyOne-time orders; fresh-chilled monthly bundles
ShippingFree over 15 lb (site banner); small orders may thaw, it warns
OriginFamily farms plus Tasmanian partners, named per cut
Finish: 100% grass-fed and grass-finished beefProof: Many cuts from Tasmania, disclosed per listing; no beef certification

Its bison comes from Wild Idea Buffalo, our top pick.

See score breakdown & sources
Finish & feed10.0
Origin & traceability6.0
Verified certification4.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty10.0

Finish: 100% grass-finished, stated for the line (10). Origin: imports, country named on the product (6). Certification: none (4). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: no FSIS action found (10).

  • Maker’s dataUS Wellness Meats. Store listings, Sept. 30, 2026: 85% Lean Ground Beef 1 lb $13.98; 85% Ground Beef Bundle 25 lb $297 (sale; regular $349.50); Beef Ribeye Steak 12 oz $27.50; Beef Liver 1 lb $13.81; ground beef with heart, kidney, liver 1 lb $13.42. “All of US Wellness Meats’ beef products are 100% grass-fed and grass-finished.” Open source · [43]
  • Maker’s dataUS Wellness Meats. Cut listings (25 of about 142 beef listings on Sept. 30, 2026): e.g., Large Top Sirloin “US Wellness Meats is currently sourcing this cut from Tasmania”; French Ribeye “currently sourcing this cut exclusively from Tasmania”; T-Bone “currently sourced from both our domestic cattle and our farm partners in Tasmania.” Open source · [44]
  • Maker’s dataUS Wellness Meats. Ground Bison listing: “Wild Idea Buffalo farm is Regenerative Organic Certified, USDA Organic Certified, Audubon Certified Bird Friendly Land, Certified Grass-fed by AGW, and Animal Welfare Approved by AGW.” Open source · [45]
  • Maker’s dataUS Wellness Meats. Homepage: “Free U.S. shipping with orders over 15lbs”; “Orders under 7lbs may thaw in transit.” Open source · [46]
  • Certifier databaseA Greener World (AGW) directory, queried through AGW’s public listings API on Sept. 30, 2026: “Certified Animal Welfare Approved by AGW, Certified Grassfed by AGW bison from Wild Idea Buffalo Co. is available to order direct from their website” (listing created May 19, 2023). Searches for US Wellness, Force of Nature, White Oak Pastures, Thousand Hills, Alderspring, Seven Sons, Primal Pastures, Grass Roots, ButcherBox, Niman Ranch, Verde and Carman Ranch returned no brand listing. Open source · [1]
  • Public record / studyDrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source · [9]
Ground: $13.98/lb · ribeye $36.67/lb compare ↓Check current price
7.3of 10
Clean Pasture
Score
10
ButcherBox 100% Grass-Fed Beef
$7.50/lb groundGround beef 85/15 2 lb $15 as a member add-on; grass-fed ribeyes 2 × 10 oz $35. Boxes $8.52–$15.23 a pound by its own math. Free shipping.
Cheapest per pound; beef raised in Australia

ButcherBox 100% Grass-Fed Beef

Subscription box · 100% grass-fed, grass-finished beef from Australia · plus a U.S. grain-finished line

$7.50[50]per lb, ground beef as a member add-on
$28.00[51]per lb, grass-fed ribeye, the lowest here
Certified Humane[4]beef and bison, in the certifier’s list
Aug. 2024[52]FSIS recall of ButcherBox-branded chicken nuggets

The cheapest grass-finished beef per pound we found, and the only big box in our top 10, but not American-raised. ButcherBox says its 100% grass-fed, grass-finished beef is born, raised and harvested in Australia, then cut and packed in the U.S.; that’s on its homepage and FAQ, not on the product listings we priced, so origin scores as not stated on the product. It also sells a U.S. grain-finished line, which it labels as grain-finished. Certified Humane lists its beef and bison, and the Regenerative Organic directory lists 2 of its products, a 93/7 ground beef and a “Primal Blend,” not the 85/15 we priced. It loses 2 points because an August 2024 FSIS recall of Perdue-made chicken nuggets, for possible metal wire, included “BUTCHERBOX Organic Chicken Breast Nuggets.” Ground beef is $7.50 a pound as a member add-on and grass-fed ribeyes $28 a pound, with free shipping.

Best forBudget-minded households who want grass-finished beef and don’t mind Australian sourcing
Skip ifYou want U.S.-raised beef, or to buy without a subscription

Buying fit[49][50][51]

SpeciesBeef, bison, lamb and chicken
Organ meats & bonesOrganic Primal Blend (ground beef with liver and heart) $19
How you buySubscription boxes with add-ons
ShippingFree; arrives in 1–3 days, it says
OriginAustralia, per its homepage; not stated on each product
Finish: 100% grass-fed and grass-finished (Australia); a labeled U.S. grain-finished line tooProof: Certified Humane (verified); 2 ROC products

Its own comparison table puts its boxes at $8.52–$15.23 a pound, including free shipping.

See score breakdown & sources
Finish & feed8.0
Origin & traceability5.0
Verified certification7.0
Welfare & land proof5.0
Track record & honesty8.0

Finish: grass-finished line alongside clearly labeled grain-finished or grain-supplemented products (8). Origin: origin not stated, class-typical (5). Certification: welfare certification verified (7). Land: a claim without data, class-typical (5). Track record: FSIS recall of a brand product within 3 years (−2).

  • Maker’s dataButcherBox. Homepage, Sept. 30, 2026: “We source our 100% grass-fed and grass-finished beef products from Australia”; “Animals are born, raised, and harvested in Australia. Meat is cut and packaged in the US”; “We also offer USDA Choice pasture-raised, grain-finished beef that is born, raised, and harvested in the U.S.”; “third-party animal welfare certifications for 100% of our products”; free shipping. Its own comparison table (“effective as of 1/8/2026”): ButcherBox $8.52–$15.23/lb; Good Chop $10.64–$18.43/lb plus $9.99 shipping; Good Ranchers $14.53–$16.98/lb; Omaha Steaks $20.52/lb plus $19.99 shipping. Open source · [49]
  • Maker’s dataButcherBox. Store feed, Sept. 30, 2026: “Ground Beef 85/15,” “2 lbs (2 x 16 oz packs),” $15.00 as a member add-on; “100% Grass-Fed, Pasture-Raised Ribeyes” $35.00 for 2 × 10 oz; “Grain-Finished Ribeye … (14 oz)” $27.00; “Regenerative Organic Certified, 100% Grass-Fed Ground Beef 93/7” labeled on that product. Open source · [50]
  • Maker’s dataButcherBox. “100% Grass-Fed, Pasture-Raised Ribeyes” listing: “Contains: 2 x 10 oz steaks,” $35.00 (Sept. 30, 2026); no country of origin on the listing. Open source · [51]
  • Certifier databaseCertified Humane. “Who’s Certified” list, checked Sept. 30, 2026: lists ButcherBox grass-fed beef and bison (and ButcherBox products under several processors); “Force of Nature: 100% Grass-Fed Bison Ancestral Blend” under Rocky Mountain Natural Meats; Niman Ranch beef, including grass-fed cuts. No entry for White Oak Pastures, Crowd Cow, Thousand Hills, US Wellness, Seven Sons, Grass Roots, Primal Pastures, Alderspring or Wild Idea. The page says: “These lists are updated periodically and may not always reflect precise real-time information.” Open source · [4]
  • Certifier databaseRegenerative Organic Certified product directory, checked Sept. 30, 2026: lists the Wild Idea brand; ButcherBox with 2 products (“100% Grassfed Ground Beef, 93% Lean, 7% Fat” and “Primal Blend - Ground Beef, Liver and Heart”); Niman Ranch beef cuts and ground beef 80/20, 85/15 and 90/10. No listing for White Oak Pastures, Thousand Hills, Force of Nature, Alderspring, Grass Roots, Primal Pastures, Seven Sons, Verde or Crowd Cow. Open source · [6]
  • Public record / studyUSDA FSIS. “Perdue Foods LLC, Recalls Frozen, Ready-To-Eat Chicken Breast Nugget and Tender Products,” Aug. 16, 2024: about 167,171 lb, including “BUTCHERBOX Organic Chicken Breast Nuggets,” for possible metal wire. Open source · [52]
  • Public record / studyFox Business, Aug. 17, 2024: FSIS announced the Perdue recall on Aug. 16, 2024, after consumer complaints of metal wire in nuggets and tenders; the recalled products include “BUTCHERBOX Organic Chicken Breast Nuggets.” Open source · [53]
Ground: $7.50/lb · ribeye $28.00/lb compare ↓Check current price
6.8of 10
Clean Pasture
Score
Cost

What you pay per pound

Official-site prices on Sept. 30, 2026, divided by the weight on the listing. Green is ground beef (or bison); tan is a boneless ribeye. Striped bars are imported or origin-unstated beef.

Ground, $0–25/lb scaleRibeye, $0–100/lb scaleImported or origin not statedNot in our top 10
Our top 10
ButcherBox 100% Grass-Fed BeefButcherBox#10 · 6.8/10$7.50 ground$28.00 ribeyeGround Beef 85/15, 2 × 1 lb, $15 (member add-on) · Grass-fed ribeyes, 2 × 10 oz, $35[49]
Thousand Hills Lifetime Grazed Grass-Fed BeefThousand Hills#4 · 8.1/10$11.49 ground$36.98 ribeyeGrass Fed Ground Beef 85/15, 1 lb, $11.49 · bulk $10.54/lb: Case of 12 × 1 lb, $126.49 · Ribeye, 8 oz, $18.49[25]
Seven Sons Farms Grass-Fed BeefSeven Sons#5 · 8.1/10$12.60 ground$53.87 ribeyeGround Beef, 1 lb, $12.60 · Delmonico ribeye, 12 oz avg., $40.40[30]
Grass Roots Farmers’ Cooperative Grass-Fed BeefGrass Roots Co-op#6 · 7.7/10$13.95 ground$43.94 ribeyeGrass-Fed Ground Beef 80/20, 1 lb, $13.95 · bulk $12.55/lb: 5 lb $62.75 (sale; regular $69.75) · Boneless ribeye, 14 oz, $38.45[33]
US Wellness Meats Grass-Fed BeefUS Wellness Meats#9 · 7.3/10$13.98 ground$36.67 ribeye85% Lean Ground Beef, 1 lb, $13.98 · bulk $11.88/lb: 25-lb 85% bundle, $297 (sale; regular $349.50) · Beef ribeye, 12 oz, $27.50[43]
White Oak Pastures Grassfed BeefWhite Oak Pastures#2 · 9.1/10$13.99 ground$45.70 ribeyeGrassfed Ground Beef 90/10, 1 lb, $13.99 · bulk $13.99/lb: 25-lb 90/10 bundle, $349.75 · Boneless ribeye, 14 oz, $39.99[18]
Primal Pastures Grass-Fed BeefPrimal Pastures#7 · 7.7/10$13.99 ground$47.82 ribeyeGround Beef 85/15, 1 lb, $13.99 · Ribeye, 10 oz, $29.89[35]
Force of Nature Grass-Fed BeefForce of Nature#8 · 7.7/10$14.99 ground$38.38 ribeyeGrass Fed Ground Beef 85/15, 16 oz, $14.99 · bulk $12.55/lb: Ground Beef Box, 20 lb, $251 (sale; regular $279.80) · Ribeye, 10 oz, $23.99[38]
Alderspring Ranch Organic Grass-Fed BeefAlderspring Ranch#1 · 9.4/10$16.20 ground$60.00 ribeyeOrganic ground beef, 20-lb bundle, $324 (1-lb packs $16.00, sold out) · bulk $11.50/lb: Non-certified line, 20 lb, $230 · Organic ribeye (leaner), 16 oz, $60[14]
Wild Idea Buffalo Co.Wild Idea Buffalo#3 · 8.9/10 · bison$22.50 ground$67.20 ribeyeGround Buffalo, 1 lb, $22.50 · bulk $22.00/lb: 5-lb ground buffalo, $110 · Ribeye, 10 oz, $42.00[10]
Other services we scored
Crowd CowCrowd Cow6.7/10$13.99 ground$37.99 ribeye100% grass-fed ground beef, Frigorífico Pando (Uruguay), 2 × 1 lb, $27.98 · 100% grass-fed ribeye (Uruguay), 16 oz, $37.99[54]
Good Ranchers Grass-Fed, Grass-Finished Ground BeefGood Ranchers5.9/10$15.00 ground— ribeyeGrass-Fed, Grass-Finished Ground Beef, 2 × 1 lb, $29.99 · No grass-fed ribeye listed (Angus only)[47]
Grain-finished premium brands (not ranked)
Snake River FarmsSnake River Farmsnot ranked$12.00 ground$92.00 ribeyeWagyu; no grass-finished claim; ground on sale[56]
Porter RoadPorter Roadnot ranked$13.00 ground$56.00 ribeyeGrain-supplemented on pasture[57][58]
Holy Grail Steak Co.not ranked$15.00 ground— ribeyeWagyu; A5 ribeye $139 for 13–15 oz (sold out)[59]

ButcherBox’s $7.50 is its member add-on price for 2 lb of Australian ground beef; by its own math its boxes work out to $8.52–$15.23 a pound, and its grass-fed ribeyes are 2 × 10 oz for $35[49][50][51]. Alderspring’s 1-lb organic packs ($16.00) were sold out, so we show its 20-lb bundle. Shipping isn’t included: free thresholds run from $149 to $300, and Alderspring and Primal Pastures charge carrier rates[34][11][17][37]. Omaha Steaks blocked our requests, so we don’t show a price.

Signature chart

Where the beef comes from

How each service says its animals were finished, the country on the product, how specifically it names the farm, and every seal it claims, looked up in the certifier’s own directory. Of the 13 seals we checked, 6 checked out, 3 covered only some products and 4 couldn’t be checked; 5 rows claim no seal for the meat we priced.

Finish, origin and seals, brand by brand

Product pages and certifier databases checked Sept. 30, 2026: AGW, AGA, Certified Humane, GAP, Regenerative Organic and USDA Organic Integrity.

VerifiedSome products onlyClaimed, can’t checkClaimed, not in databaseNo seal claimed

Swipe sideways to see every column.

ServiceScoreHow it’s finishedCountryFarm or region namedSeals, checked in the certifier’s database
Alderspring Ranch Organic Grass-Fed Beef#1 Alderspring Ranchbeef9.4100% grass-fed and finishedUSAAlderspring’s own ranch, IdahoUSDA OrganicVerified · Organic Integrity Database
White Oak Pastures Grassfed Beef#2 White Oak Pasturesbeef9.1Grass-fed and grass-finishedUSAOwn farm, Bluffton, Ga.AGA GrassfedClaimed, can’t check · directory didn’t loadGAP Step 4Claimed, can’t check · not on GAP’s brand listCertified HumaneClaimed, can’t check · not in its current list
Wild Idea Buffalo Co.#3 Wild Idea Buffalobison8.9100% grass-fed and finished bisonUSAS.D. ranch + partner ranchesAGW Grassfed + AWAVerified · AGW directoryRegenerative OrganicVerified · brand listed
Thousand Hills Lifetime Grazed Grass-Fed Beef#4 Thousand Hillsbeef8.1100% grass-fed and finishedUSA~50 farms, 3 regionsAGA GrassfedClaimed, can’t check · directory didn’t load
Seven Sons Farms Grass-Fed Beef#5 Seven Sonsbeef8.1100% grass-fed and finishedUSASeven Sons Family Farm, Ind.None for beefNo seal claimed
Grass Roots Farmers’ Cooperative Grass-Fed Beef#6 Grass Roots Co-opbeef7.7Grass-fed and finishedUSACo-op; farm on the packageNoneNo seal claimed · Land to Market member claim
Primal Pastures Grass-Fed Beef#7 Primal Pasturesbeef7.7Grass-fed and finishedUSACaliforniaNone, by choiceNo seal claimed
Force of Nature Grass-Fed Beef#8 Force of Naturebeef7.7100% grass-fed and finishedNot statedNot named (917 partners)GAP Step 4 beefVerified · GAP brand listCertified HumaneSome products only · 1 bison product
US Wellness Meats Grass-Fed Beef#9 US Wellness Meatsbeef7.3100% grass-fed and finishedUSA + AustraliaTasmania named per cutNone for beefNo seal claimedAGW (bison, via Wild Idea)Verified · AGW directory
ButcherBox 100% Grass-Fed Beef#10 ButcherBoxbeef6.8100% grass-fed and finished; grain line tooAustralia (homepage)Not namedCertified HumaneVerified · beef + bisonRegenerative OrganicSome products only · 2 products
Crowd CowCrowd Cowbeef6.7Grass-fed option; default grain-supplementedUruguay (grass-fed)Farm named per listingAGWSome products only · one farm, listing from 2021
Good Ranchers Grass-Fed, Grass-Finished Ground BeefGood Ranchersbeef5.9Grass-finished (2 products); rest unstatedUSANot namedNoneNo seal claimed

AGW directory[1][2]; USDA Organic Integrity Database[3]; Certified Humane’s list[4]; Regenerative Organic directory[6]; GAP’s brand list, which isn’t a full database[7]; AGA’s producer directory didn’t load[8]. White Oak’s page claims AGA, GAP Step 4 and Certified Humane for its cattle[20]; Certified Humane hosts a 2014 profile of the farm[5]. US Wellness names Wild Idea as its bison farm[45]. Crowd Cow’s AGW listing names a farm we didn’t find among its current grass-fed listings[2][55]. Shaded rows aren’t in the top 10.

Grass-fed vs. grain-fed

What changes in the meat

Finishing on grass shifts the fat profile and adds antioxidants; grain finishing adds marbling and some B vitamins. Here’s the size of each difference, study by study.

Omega-6 to omega-3 ratio, grass-fed vs. grain-fed beef

Grass-fedGrain-fedLower = more omega-3 relative to omega-6
Realini 20042.1× lower on grass [our calculation]1.44 · 3
Ponnampalam 20061.8× lower on grass [our calculation]1.96 · 3.57
Descalzo 20051.5× lower on grass [our calculation]3.72 · 5.73
Nuernberg 20054.1× lower on grass [our calculation]2.04 · 8.34
Alfaia 20095.1× lower on grass [our calculation]1.77 · 8.99
Garcia 20086.0× lower on grass [our calculation]1.72 · 10.38
Leheska 20084.9× lower on grass [our calculation]2.78 · 13.6

From Daley 2010, Table 2, which pulls together 7 studies with different breeds, cuts and units; total omega-6 didn’t change much, omega-3 did[78].

Pasture vs. feedlot, 1,575 compounds

Evans 2024 compared 18 pasture-finished and 18 feedlot Black Angus; 907 compounds differed. Fold differences[79]:

Higher in pasture-finished beef
Nicotinate (B3)9.4×
Omega-3 fats4.1×
α-tocopherol (vitamin E)3.1×
Phenolic antioxidants2.6×
Myo-inositol1.8×
Choline1.2×
Higher in grain-finished beef
γ-tocopherol14.6×
Nicotinamide (B3)1.5×
Pantothenate (B5)1.3×
Vitamin B61.3×

The authors note that human trials are still needed to show whether these differences affect health.

Omega-3s in a 4-oz serving

Grass-fed beef has more, but beef isn’t a major omega-3 food either way.

Grass-fed111 mgper 4 oz
Grain-fed72 mgper 4 oz
~7×[78]β-carotene, 0.45 vs 0.06 µg/g, in one pasture vs grain study
~3×[78]α-tocopherol (vitamin E) with grass finishing

Total omega-3s in lean muscle, from Ponnampalam 2006 as tabled by Daley: 97.6 vs 63.3 mg per 100 g, × 1.134 for a 4-oz portion [our calculation][78]. That’s a real difference, but a small amount; the same review notes that people eating fattier grain-fed cuts may take in similar totals.

How we score: the Dr. Axe Clean Pasture Score™

Most meat-delivery reviews rank on taste, unboxing and discounts. Ours starts with what you can check: how the animals were finished, where they were raised, whether the seals show up in the certifier’s own database, whether any land or welfare data is published, and the brand’s FSIS record. It’s an editorial assessment built from product pages, store feeds, certifier directories, public records and studies, not our own lab testing. Price isn’t scored; see the cost chart.

Finish & feed30%

How the animals were finished, stated on the products we priced. 100% grass-fed and grass-finished, stated per product, for the whole beef (or bison) line 10; a grass-finished line alongside grain-finished or grain-supplemented products that are clearly labeled 8; “grass-fed” with no finishing statement 5; a grass-fed line mixed with unlabeled grain-finished products 4; grain-finished 2 (not eligible for the top 10).

Origin & traceability20%

Where the animals were born, raised and harvested. U.S., with the farm or ranch named on each product 10; U.S., with the region or cooperative named (or U.S.-born, raised and harvested stated for the line) 8; imports disclosed clearly, country named on the product 6; origin not stated 5 (class-typical); “U.S. family farm” marketing contradicted by an imported product 4.

Verified certification20%

Checked in each certifier’s own database on Sept. 30, 2026. Grass-fed certification (AGW or AGA) verified for the line we priced 10; USDA Organic or Regenerative Organic Certified verified for most of the line 8.5; welfare certification only (Certified Humane, GAP or AWA) verified 7; claimed, but the database couldn’t be checked 6 (“claimed, not verifiable”); none 4. Minus 1.5 for each claim the database contradicts.

Welfare & land proof15%

Published data beats slogans. A published third-party life-cycle assessment or Land to Market EOV result 10; a verified regenerative certification that covers the products we ranked (a product-level Regenerative Organic listing), or per-farm data the brand publishes, 8; a claim without data, or nothing, 5 (class-typical).

Track record & honesty15%

Starts at 10. An FSIS recall of the brand’s product within 3 years costs 2; an FSIS public health alert within 3 years costs 1; a misleading origin or finishing claim costs 1.5. Lawsuits are allegations and cost nothing unless resolved with findings. Floor 3.

Finish and feed. We read the finishing statement on the exact products we priced. Under FSIS guidance, an unqualified “grass-fed” claim should mean grass and forage only after weaning, and partial claims must be qualified[70]; we still reward a statement on the product, because FSIS approves it on paperwork. Nine of our top 10 state 100% grass-fed and grass-finished for the whole beef (or bison) line. ButcherBox and Crowd Cow get 8 because they sell clearly labeled grain-finished or grain-supplemented beef alongside it[49][54]. Good Ranchers gets 4: two grass-finished products, while the rest of its beef carries no finishing statement[47]. Grain-finished brands aren’t eligible for the top 10.
Origin and traceability. Farm named on each product: Alderspring, White Oak and Seven Sons[14][20][30]. U.S. with a region or cooperative named: Wild Idea, Thousand Hills, Grass Roots, Primal Pastures and Good Ranchers. Imports disclosed on the product: US Wellness (Tasmania on 25 listings)[44] and Crowd Cow (Uruguay)[55]. Origin not stated on the product scores the class-typical 5: Force of Nature, whose network spans four countries[40], and ButcherBox, which says “Australia” on its homepage but not on the listings we priced[49][51].
Verified certification. On Sept. 30, 2026 we queried AGW’s directory through its public API[1], searched USDA’s Organic Integrity Database in a browser[3], and read Certified Humane’s full list[4], the Regenerative Organic directory[6] and GAP’s brand list[7]. AGA’s producer directory wouldn’t load[8]. Certified Humane’s and GAP’s pages are lists that may not be current, so absence from them isn’t counted against anyone: a seal we can’t confirm scores “claimed, not verifiable” (6), as for White Oak’s AGA, GAP and Certified Humane claims[20][5]. The 1.5-point deduction is only for a claim a searchable database actually contradicts; none did. A seal that covers only some products (Crowd Cow’s AGW outlet listing, ButcherBox’s two ROC products) earns credit only for what it covers.
Welfare and land proof. One rule for everyone. 10: a published third-party life-cycle assessment or Land to Market EOV result; only White Oak has one, plus a peer-reviewed study of the farm[21][22]. 8: a verified regenerative certification that covers the products we ranked, meaning a product-level Regenerative Organic listing, or per-farm data the brand publishes; Alderspring publishes a per-ranch carbon estimate for its 70-square-mile range[16]. 5: a claim without data, or nothing. Wild Idea’s ROC listing names the brand but no products[6], and ButcherBox’s two ROC products aren’t the line we priced, so both get 5, as do acreage totals and Land to Market membership without results[41][34].
Track record. FSIS’s recall site and API blocked our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each brand[9]. White Oak loses 1 for a March 2026 public health alert[23]; ButcherBox loses 2 because an August 2024 recall covered ButcherBox-branded chicken nuggets made by Perdue[52]. A March 2025 Minnesota state recall of store-cut Thousand Hills beef at one co-op isn’t an FSIS action, so it isn’t scored; we note it in the review[28]. We found no misleading origin or finishing claim that met our bar for a deduction.
Who’s eligible, and ties. One entry per service, scored on its grass-fed beef line, or bison for a bison-only brand. Services with no findable prices, or that don’t ship by mail, aren’t rated. Ties at one decimal go to the higher unrounded score, then the lower ground-meat price per pound: that’s how Thousand Hills edges Seven Sons, and how Grass Roots, Primal Pastures and Force of Nature line up at 7.7.

One caveat applies to every score: no independent lab has published brand-by-brand tests of grass-fed meat that we could find, so finishing and origin are the brands’ own statements. The databases tell you whether a seal is real; they don’t test the meat.

Why grass-finished, and why we check the database

Grass-finished beef is a different product, not a marketing upgrade: the animal eats grass and forage its whole life, so it’s leaner and its fat carries more omega-3s and antioxidants. But the claim is approved on paperwork, not farm audits, so the label alone can’t tell you everything. That’s our dividing line: we reward a clear finishing statement, a country on the product and seals that show up in the certifier’s own records.

“Grass-fed” is defined; enforcement is the gap

Under FSIS guidance, a “grass fed” claim should mean grass and forage only after weaning, feedlot beef can’t claim “100% grass-fed,” and partial claims must be qualified[70]. But FSIS approves the claim on the producer’s records, USDA dropped its separate marketing standard in 2016[69], and FSIS now “strongly encourages” third-party certification[73].

The import question

A 2017 market study estimated imports at 75–80% of U.S. grass-fed beef sales by value, and they could be labeled “Product of the USA” after passing through a U.S. plant[74]. From Jan. 1, 2026, that label requires an animal born, raised, slaughtered and processed here[72].

What finishing changes in the meat

The omega-6 to omega-3 ratio drops from 3.00–13.6 to 1.44–3.72[78], and omega-3s ran 4.1 times higher in one 36-animal comparison[79]. In a 4-oz serving, that’s roughly 111 vs 72 mg [our calculation][78].

Land and carbon, both directions

White Oak’s Quantis study put its beef at a net −3.5 kg of CO2e per kg vs 33 for conventional beef[21]; a peer-reviewed study of the farm’s multi-species system found a 66% lower footprint, but 2.5 times the land[22].

What to do: buy “grass-fed,” “100% grass-fed” or “grass-finished” beef with no percentage qualifier and a country on the package, look up any seal before you pay extra for it, and treat “regenerative” as a claim unless the brand publishes results.

Red meat and health: what the evidence shows

The evidence against processed meat is much stronger than the evidence against unprocessed red meat. IARC puts processed meat in its highest group and unprocessed red meat a step below, on limited evidence[81]; the largest recent analysis found only weak associations for unprocessed red meat[82]. Grass-finishing improves the fat profile, though not by enough to turn beef into an omega-3 food. Here’s how we’d grade it:

Processed meat Colorectal cancerConsistent
+18%per 50 g/day[81]

IARC classifies processed meat (cured, smoked, salted) as Group 1; this estimate comes from 10 studies.

IARC, 2015
Red meat IARC classLimited
2A“probably”[81]

Unprocessed red meat is Group 2A, based on limited evidence in people.

IARC, 2015
Red meat Burden of ProofWeak
≥6%colorectal risk[82]

Unprocessed red meat was weakly associated with colorectal cancer, breast cancer, heart disease and type 2 diabetes; 2 of 5 stars. The uncertainty range for the lowest-risk intake ran 0–200 g a day.

Nat Med, 2022
Guidelines NutriRECSLow certainty
Continuecurrent intake[83]

A 14-member panel suggested adults continue current red meat intake: a weak recommendation from low-certainty evidence, and a contested one.

Ann Intern Med, 2019
Fat profile n-6:n-3 ratioConsistent
1.4–3.7vs 3.0–13.6[78]

Grass-fed vs grain-fed beef across 7 studies; omega-6 barely changed, omega-3 rose.

Nutr J, 2010
Nutrients AntioxidantsOne study
3.1×vitamin E[79]

Pasture-finished vs feedlot beef (18 vs 18); phenolic antioxidants 2.6×, omega-3s 4.1×; grain-finished had more γ-tocopherol and some B vitamins.

Sci Rep, 2024
Safety SuperbugsOne test
6% vs 18%of samples[80]

Grass-fed vs conventional ground beef in 300 packages; all had fecal-indicator bacteria. Funded by Pew.

Consumer Reports, 2015
Omega-3 Per 4-oz servingSmall amount
111 vs 72mg[78]

Lean grass-fed vs grain-fed muscle in one study [our calculation]; the review notes fattier grain-fed cuts can match the total.

Nutr J, 2010

Two practical takeaways: choose unprocessed cuts over cured and smoked meats, and cook ground meat through, whatever the label says.

How to read a beef label

Most confusion comes from three words: grass-fed, pasture-raised and regenerative. FSIS guidance defines “grass fed” for labels[70], but approves it on paperwork, and USDA dropped its marketing standard in 2016[69], which is why FSIS now nudges brands toward third-party certification[73]. Here’s what each term tells you:

Label termWhat it tells youWhere to check it
“Grass-fed”Under FSIS label guidance, an unqualified “grass fed” claim should mean grass and forage only after weaning; partial claims must say so (e.g., “85% grass”). But FSIS approves it on the producer’s paperwork, not on-farm audits, and USDA dropped its separate marketing standard in 2016.Look for “100% grass-fed” or “grass-finished” plus a seal you can look up
“100% grass-fed” / “grass-finished”Grass and forage for life after weaning, including the last months before harvest; FSIS treats “100% grass-fed” and “grass-fed” as the same claim.Product page; AGA or AGW seal
“Pasture-raised”Had pasture access. Can still be grain-finished or grain-supplemented.Ask how it was finished
“Grain-finished” / “grain-supplemented”Grain added for marbling. Crowd Cow and ButcherBox label theirs; Porter Road offers grain on pasture.Product page
“Product of USA”Since Jan. 1, 2026: born, raised, slaughtered and processed in the U.S.Package label
“Product of Australia / Uruguay”Raised abroad; may be cut and packed in the U.S.Product page or package
AGW Certified GrassfedThird-party grass-fed and welfare standard with a public directory.agreenerworld.org directory
AGA Certified GrassfedThird-party grass-fed standard; its producer directory didn’t load for us.Ask the brand for proof
USDA OrganicOrganic feed and pasture rules; not the same as grass-finished.USDA Organic Integrity Database
Certified Humane / GAP StepAnimal-welfare standards; not grass-fed standards.Certified Humane list; GAP
Regenerative Organic CertifiedOrganic plus soil, welfare and worker standards; lists products.ROC product directory
“Regenerative” / Land to MarketA practice claim; ask for published monitoring results.The brand’s impact report

More picks by category

Best grass-fed bison delivery

Bison is naturally lean and usually raised on grass for life. Wild Idea’s AGW seal is the only one here we could verify[1].

  1. 1Wild Idea Buffalo Co.
    Wild Idea Buffalo Co.$22.50/lb groundBison

    The only brand we scored whose grass-fed certification we could confirm in the certifier’s own database for the exact meat it sells.

    Finish 100%, whole lineOrigin S.D. regionSeal AGW Grassfed
    8.9/10
    #3 · full review ↑
  2. 2Force of Nature Grass-Fed Beef

    100% grass-fed and grass-finished bison: $18.99 for 16 oz ground and $28.99 for a ribeye; one bison product is Certified Humane through its processor[38][4].

    Finish 100%Origin Not statedSeal GAP Step 4
    7.7/10
    #8 · full review ↑
  3. 3US Wellness Meats Grass-Fed Beef
    US Wellness Meats Grass-Fed Beef$13.98/lb groundImported

    Sells Wild Idea bison, and says so on each bison listing[45].

    Finish 100%Origin U.S. + TasmaniaSeal None for beef
    7.3/10
    #9 · full review ↑

Best-value grass-finished ground beef

The cheapest grass-finished ground beef among our top 10, per pound on the smallest regular package.

  1. 1ButcherBox 100% Grass-Fed Beef

    $7.50/lb: Ground Beef 85/15, 2 × 1 lb, $15 (member add-on).[49]

    Finish Yes + grain lineOrigin Homepage onlySeal Certified Humane
    6.8/10
    #10 · full review ↑
  2. 2Thousand Hills Lifetime Grazed Grass-Fed Beef

    $11.49/lb: Grass Fed Ground Beef 85/15, 1 lb, $11.49; bulk $10.54/lb (Case of 12 × 1 lb, $126.49).[25]

    Finish 100%Origin U.S., 3 regionsSeal AGA, can't check
    8.1/10
    #4 · full review ↑
  3. 3Seven Sons Farms Grass-Fed Beef

    $12.60/lb: Ground Beef, 1 lb, $12.60.[30]

    Finish 100%Origin Farm namedSeal None claimed
    8.1/10
    #5 · full review ↑
  4. 4Grass Roots Farmers’ Cooperative Grass-Fed Beef

    $13.95/lb: Grass-Fed Ground Beef 80/20, 1 lb, $13.95; bulk $12.55/lb (5 lb $62.75 (sale; regular $69.75)).[33]

    Finish 100%Origin USA, co-opSeal None claimed
    7.7/10
    #6 · full review ↑
  5. 5US Wellness Meats Grass-Fed Beef
    US Wellness Meats Grass-Fed Beef$13.98/lb groundImported

    $13.98/lb: 85% Lean Ground Beef, 1 lb, $13.98; bulk $11.88/lb (25-lb 85% bundle, $297 (sale; regular $349.50)).[43]

    Finish 100%Origin U.S. + TasmaniaSeal None for beef
    7.3/10
    #9 · full review ↑

Best for pastured chicken too

If you want beef and chicken in one box. Whole-bird prices on the brand’s own site:

  1. 1Grass Roots Farmers’ Cooperative Grass-Fed Beef

    Pasture-raised whole chicken, about 3 lb, $29.45[33].

    Finish 100%Origin USA, co-opSeal None claimed
    7.7/10
    #6 · full review ↑
  2. 2White Oak Pastures Grassfed Beef

    Pastured whole chicken, 3–4 lb, $29.99 on sale (regular $35.99)[18].

    Finish 100%Origin Own farm, Ga.Seal 3 claimed, unchecked
    9.1/10
    #2 · full review ↑
  3. 3Force of Nature Grass-Fed Beef

    Heritage, slow-growth whole chicken, 3.5–4 lb, $29.99; organic-fed with pasture access[38][40].

    Finish 100%Origin Not statedSeal GAP Step 4
    7.7/10
    #8 · full review ↑
  4. 4Primal Pastures Grass-Fed Beef

    Whole chicken, 3–4 lb, $37.99; certified-organic, corn- and soy-free feed[35][37].

    Finish 100%Origin CaliforniaSeal None, by choice
    7.7/10
    #7 · full review ↑
  5. 5Seven Sons Farms Grass-Fed Beef

    Pastured chicken and turkey alongside its farm-named beef[32].

    Finish 100%Origin Farm namedSeal None claimed
    8.1/10
    #5 · full review ↑
  6. ·
    PasturebirdChicken only · $12/lb thighs

    A Perdue-owned pastured-chicken brand; no beef, so not scored here. Certified Humane lists only its breast frames and feet[4].

    Chicken only

Best for organ meats and bones

Liver is one of the most nutrient-dense foods you can buy, and an organ blend hides it in ground beef.

  1. 1US Wellness Meats Grass-Fed Beef
    US Wellness Meats Grass-Fed Beef$13.98/lb groundImported

    Beef liver $13.81/lb; ground beef with heart, kidney and liver $13.42/lb[43].

    Finish 100%Origin U.S. + TasmaniaSeal None for beef
    7.3/10
    #9 · full review ↑
  2. 2Thousand Hills Lifetime Grazed Grass-Fed Beef

    Renegade Blend (ground beef with organs) $11.49/lb; liver 8 oz $11.49[25].

    Finish 100%Origin U.S., 3 regionsSeal AGA, can't check
    8.1/10
    #4 · full review ↑
  3. 3White Oak Pastures Grassfed Beef

    Beef liver $13.99/lb on sale (regular $16.99)[18].

    Finish 100%Origin Own farm, Ga.Seal 3 claimed, unchecked
    9.1/10
    #2 · full review ↑
  4. 4Primal Pastures Grass-Fed Beef

    Beef liver about 1 lb $17.25; organ-blend ground beef $18[35].

    Finish 100%Origin CaliforniaSeal None, by choice
    7.7/10
    #7 · full review ↑
  5. 5Wild Idea Buffalo Co.
    Wild Idea Buffalo Co.$22.50/lb groundBison

    Bison liver 8 oz $15 ($30/lb), plus heart and bones[10].

    Finish 100%, whole lineOrigin S.D. regionSeal AGW Grassfed
    8.9/10
    #3 · full review ↑

Other services we scored

Two services that fell outside our top 10: Crowd Cow’s 100% grass-fed beef is imported, and Good Ranchers sells only two grass-finished products.

  1. 1Crowd Cow
    Crowd Cow$13.99/lb groundImported

    A marketplace that names the farm and country on each listing. Its default ground beef is Montana beef “supplemented with grain feed”; the 100% grass-fed ground beef and ribeye we found come from Uruguay. AGW’s directory lists Crowd Cow as an outlet for one U.S. farm’s certified beef, in a listing last updated in 2021.[54][55][2]

    Finish Default is grain-supp.Origin UruguaySeal Old outlet listing
    6.7/10
    Check price ↗
  2. 2Good Ranchers Grass-Fed, Grass-Finished Ground Beef
    Good Ranchers Grass-Fed, Grass-Finished Ground Beef$15.00/lb ground

    A subscription box with two U.S. grass-finished products (ground beef at $15 a pound, and steak tips); the rest of its beef is Angus or Wagyu with no finishing statement, so it scores 4 on finish.[47][48]

    Finish 2 products onlyOrigin USASeal None claimed
    5.9/10
    Check price ↗

Grain-finished premium brands (not ranked)

These brands sell mostly grain-finished or grain-supplemented beef, so they aren’t eligible for our ranking; Porter Road also carries some 100% grass-fed beef from Hickory Nut Gap, which was mostly sold out on Sept. 30[57]. They’re here so you can compare prices.

BrandWhat it sellsGround, $/lbRibeye, $/lbFinishing
Snake River FarmsAmerican Wagyu$12.00 (sale; regular $14), 1 lb Wagyu$92 (SRF Black, 1-inch, avg. 12 oz, $69)Wagyu; no grass-finished claim[56]
Porter RoadPasture-raised, dry-aged$13.00, 1 lb dry-aged$56 (boneless, 16 oz)“Offered a grain supplement on pasture”; some Hickory Nut Gap 100% grass-fed items, mostly sold out[58][57]
Holy Grail Steak Co.Japanese A5 and American Wagyu$15.00 (Tajima American Wagyu, 2 lb $30)$139 for a 13–15 oz Kagoshima A5 ribeye (sold out)Wagyu; no grass-finished claim[59]
Omaha SteaksMainstream steaksNot checked (site blocked us)Not checkedNot checked

What about ButcherBox, Crowd Cow and Belcampo?

The best-known names in meat delivery, and the one that collapsed. Here’s what the records show.

ButcherBoxIts 100% grass-fed, grass-finished beef is “born, raised, and harvested in Australia” and cut and packed in the U.S.; it also sells a USDA Choice grain-finished line raised in the U.S., which it labels as grain-finished[49]. Certified Humane lists its beef and bison[4], and the Regenerative Organic directory lists 2 of its products, a 93/7 ground beef and a “Primal Blend,” which is where ButcherBox uses that label[6][50]. In August 2024, a Perdue recall of about 167,171 lb of chicken nuggets and tenders, for possible metal wire, included “BUTCHERBOX Organic Chicken Breast Nuggets”[52][53]. At $7.50 a pound for member add-on ground beef, it’s the cheapest per pound we found[50]. It scored 6.8, #10 in our ranking.
Crowd CowA marketplace that names the farm and country on each listing. Its “Premium Ground Beef” defaults to a Montana option that is “supplemented with grain feed,” with a Uruguayan grass-fed option on the same page[54]. The 100% grass-fed ground beef and ribeye we found on Sept. 30 came from Uruguay[55]. AGW’s directory lists Crowd Cow as an outlet for one U.S. farm’s certified beef, in a listing last updated in 2021[2]. It scored 6.7.
BelcampoIn May 2021 a former employee alleged Belcampo sold other producers’ meat as its own. Founder Anya Fernald wrote that “protocols both for sourcing and communicating product origin to customers were not being followed in our Santa Monica location,” calling the errors “a small percentage of total product”[67]. The company was shut down by its board in October 2021[68].
Our adviceBig boxes are convenient and often cheaper, but read the country on each product and look up the seal. If you want U.S. grass-finished beef, buy from a service that says so on every listing.

What we’d skip, and who we couldn’t rate

Two label habits to avoid, and services we left unranked because we couldn’t compare prices, they don’t ship by mail, or they don’t sell grass-fed ground meat.

  1. ·
    Partial grass-fed claimsA label, not a brand

    FSIS requires a claim for cattle that also ate grain to say so, e.g., “fed 85% grass and 15% corn”[70]. If you want grass-finished beef, pass on those.

    Skip
  2. ·
    A seal you can’t look upA practice, not a brand

    Ask the brand for a certificate number, then check it in the certifier’s own directory; AGW’s and USDA’s organic databases are public[1][3].

    Skip
  3. ·
    Wild PasturesNo prices shown

    Says 100% of its meat is raised on pasture by U.S. family farmers, but prices sit behind a box builder, so we couldn’t compare them.[60]

    Not rated
  4. ·
    Niman RanchSold in stores

    Its Regenerative Organic Certified beef checks out in the ROC directory, but Niman sells through stores, not by mail, so it’s outside a delivery ranking.[61][6]

    Not rated
  5. ·
    Verde FarmsSold in stores; origin not stated

    Says its beef is organic and 100% grass-fed and grass-finished, but its homepage doesn’t say where the cattle are raised, and it doesn’t ship direct.[62]

    Not rated
  6. ·
    Good ChopNo prices we could read

    A HelloFresh brand that says all its meat is U.S.-born and raised, with some 100% grass-fed options; its prices load only inside its app.[63]

    Not rated
  7. ·
    Carman RanchRegional delivery only

    An Oregon family ranch raising 100% grass-fed and grass-finished beef, but it delivers only around Portland and Seattle.[64]

    Not rated
  8. ·
    Northstar BisonCouldn’t confirm the details

    A Wisconsin bison seller; its store mixes retail and case listings and we couldn’t confirm a finishing statement or a ground bison price on Sept. 30.[65]

    Not rated
  9. ·
    Joyce FarmsNo grass-fed ground beef

    GAP lists its beef at Step 4, but its grass-fed line is a few steaks sold by the case; its main Signature Angus line doesn’t say how cattle are finished.[66][7]

    Not rated

When the label says more than the record

Nobody publishes lab tests of grass-fed beef by brand, so the useful gaps are between what a brand says and what a certifier’s database or its own product pages show.

White Oak’s seals[20][4][7][8]Claimed vs. checkable by us

Seals (AGA, GAP Step 4, Certified Humane); the lists may not be current

Claimed on its page3 seals
We could confirm in a database0
Force of Nature’s origin[40][38]Network vs. the label

Countries

Countries in its partner network4
Country named on the product0
Thousand Hills’ land claim[26]Acres claimed vs. data published

Acres

Acres “positively impacted”600,000
Acres with published monitoring0
US Wellness beef listings[43][44]All grass-finished; some imported

Listings on Sept. 30, 2026 [our count]

Beef listings~142
Naming Tasmania25
Crowd Cow’s ground beef page[54]Options vs. grass-finished options

Farm options

Options on the page2
Grass-fed (from Uruguay)1

US Wellness is the good example here: it tells you on each listing when a cut comes from Tasmania[44].

Dr. Axe’s Take

I’m a big believer in grass-finished beef, bison and lamb, and in pastured chicken. Meat from animals raised on grass their whole lives has a better fat profile and more antioxidants, and buying it supports the farmers doing it right. But the labels are looser than most people realize, so here’s how I’d shop.

First, read two things on every package: how the animal was finished and where it was raised. “Grass-fed,” “100% grass-fed” or “grass-finished” with no percentage attached is what you want, and a seal you can look up is better still, because the claim itself is approved on paperwork. And if you care about buying American, the country matters, because a lot of grass-fed beef comes from Australia and South America.

Second, spend your money where it counts. Ground beef is the best value in grass-finished meat, and adding liver or an organ blend once or twice a week gives you iron, B12 and vitamin A in a form your body uses well. Save the bones for broth and the fat for cooking.

Third, keep it simple and unprocessed. Choose whole cuts and ground meat over cured and smoked products, cook ground meat all the way through, and build the plate around vegetables. A few pounds of good grass-finished meat a week, done that way, does more for you than any premium box of steaks.

— Dr. Axe

Frequently asked questions

What is the best grass-fed meat delivery service?
Our top-scoring service is Alderspring Ranch (9.4/10): certified organic, which we confirmed in USDA’s database, 100% grass-fed and grass-finished beef from one Idaho ranch, traceable to a single animal. White Oak Pastures (9.1) publishes the best land data; Wild Idea Buffalo (8.9) is the only grass-fed seal we verified, for bison; and Thousand Hills (8.1) is the best value at $11.49 a pound for U.S. grass-finished ground beef.
What’s the difference between grass-fed and grass-finished beef?
Under FSIS label guidance, “grass-fed” on its own is supposed to mean grass and forage only after weaning, and “100% grass-fed” means the same thing; cattle that also ate grain need a qualified claim, like “85% grass.” The catch is enforcement: USDA withdrew its voluntary grass-fed marketing standard in 2016, and FSIS approves the claim on paperwork. “100% grass-fed” or “grass-finished,” plus a certifier seal you can look up, is the clearest signal.
Is ButcherBox beef from the USA?
Its 100% grass-fed, grass-finished beef is born, raised and harvested in Australia and cut and packaged in the U.S. ButcherBox also sells a U.S. grain-finished line, which it labels as grain-finished.
What does “Product of USA” mean on meat now?
Since Jan. 1, 2026, a voluntary “Product of USA” or “Made in the USA” claim requires meat from an animal born, raised, slaughtered and processed in the U.S. Before that, imported beef processed in a U.S. plant could carry it.
Is grass-fed beef healthier than grain-fed?
Its fat is different: the omega-6 to omega-3 ratio ran 1.44–3.72 in grass-fed beef vs 3.00–13.6 in grain-fed across 7 studies, and a 2024 study found 4.1 times the omega-3s and 3.1 times the vitamin E. The absolute omega-3 amount is still small, about 111 vs 72 mg per 4 oz in one study, so the bigger win is choosing unprocessed meat.
Is red meat bad for you?
The evidence is strongest against processed meat: IARC estimates each daily 50 g portion raises colorectal cancer risk by about 18%. For unprocessed red meat, the associations are weak and the evidence limited; a 2019 guideline panel suggested adults continue current intake, though that recommendation was contested.
How long does grass-fed meat keep in the freezer?
At 0°F it’s safe indefinitely. For best quality, use ground meat within 3–4 months, steaks within 6–12 months, organ meats within 3–4 months and whole chickens within a year. After thawing in the fridge, cook ground meat within 1–2 days and steaks within 3–5.
How should I thaw and cook grass-fed beef?
Thaw in the refrigerator, allowing about a day per 5 lb, or in cold water changed every 30 minutes, never on the counter. Cook ground beef, bison and lamb to 160°F, steaks and roasts to 145°F with a 3-minute rest, and all poultry to 165°F. Grass-fed beef is leaner, so it can cook faster; use a thermometer.
Which seals mean the beef is really grass-finished?
AGW Certified Grassfed and AGA Certified Grassfed are grass-fed standards; USDA Organic, Certified Humane, GAP and Regenerative Organic cover other things. Look any seal up in the certifier’s own directory: AGW’s is public, and USDA’s Organic Integrity Database covers organic.
Is grass-fed beef worth the price?
If you eat beef often, grass-finished ground beef is the best value: $11.49 to $16.20 a pound among our top beef brands, and less by the case. Steaks cost far more. Buying ground beef plus liver, and using the bones for broth, gets you most of the benefit for the least money.
Is grass-fed beef better for the environment?
It depends what you measure. White Oak Pastures’ commissioned life-cycle study found its beef carbon-negative once soil carbon was counted, and a peer-reviewed study of the farm’s multi-species system found a 66% lower footprint than commodity production, but it needed 2.5 times the land.

FAQ sources: labels[69][72][49]; nutrition[78][79]; health[81][82][83]; storage and cooking[75][77][76]; land[21][22].

References

Update history

Sept. 30, 2026: First published. Scores built from brand product pages and store feeds, six certifier directories (AGW, AGA, Certified Humane, GAP, Regenerative Organic, USDA Organic Integrity), FSIS notices and news coverage, federal rules and peer-reviewed studies, all checked Sept. 30, 2026. Prices from official sites on Sept. 30, 2026.

  1. Certifier database A Greener World (AGW) directory, queried through AGW’s public listings API on Sept. 30, 2026: “Certified Animal Welfare Approved by AGW, Certified Grassfed by AGW bison from Wild Idea Buffalo Co. is available to order direct from their website” (listing created May 19, 2023). Searches for US Wellness, Force of Nature, White Oak Pastures, Thousand Hills, Alderspring, Seven Sons, Primal Pastures, Grass Roots, ButcherBox, Niman Ranch, Verde and Carman Ranch returned no brand listing. Open source
  2. Certifier database AGW directory listing for Crowd Cow (online outlet): “Certified Animal Welfare Approved by AGW, Certified Grassfed by AGW beef from Autumn’s Harvest Farm … is available here.” Created Sept. 12, 2019; last modified June 10, 2021 (AGW API, checked Sept. 30, 2026). Open source
  3. Certifier database USDA Organic Integrity Database, searched Sept. 30, 2026: “Alderspring Ranch — [ISDA] Idaho State Department of Agriculture — Certified — May, Idaho — CROPS: Grass Hay and Pasture; LIVESTOCK: Beef and Lamb.” (The same database lists White Oak Pastures for 15 acres of vegetables only.) Open source
  4. Certifier database Certified Humane. “Who’s Certified” list, checked Sept. 30, 2026: lists ButcherBox grass-fed beef and bison (and ButcherBox products under several processors); “Force of Nature: 100% Grass-Fed Bison Ancestral Blend” under Rocky Mountain Natural Meats; Niman Ranch beef, including grass-fed cuts. No entry for White Oak Pastures, Crowd Cow, Thousand Hills, US Wellness, Seven Sons, Grass Roots, Primal Pastures, Alderspring or Wild Idea. The page says: “These lists are updated periodically and may not always reflect precise real-time information.” Open source
  5. Certifier database Certified Humane. “White Oak Pastures” profile, posted Feb. 4, 2014, on certifiedhumane.org (a farm profile, not a current certificate listing). Open source
  6. Certifier database Regenerative Organic Certified product directory, checked Sept. 30, 2026: lists the Wild Idea brand; ButcherBox with 2 products (“100% Grassfed Ground Beef, 93% Lean, 7% Fat” and “Primal Blend - Ground Beef, Liver and Heart”); Niman Ranch beef cuts and ground beef 80/20, 85/15 and 90/10. No listing for White Oak Pastures, Thousand Hills, Force of Nature, Alderspring, Grass Roots, Primal Pastures, Seven Sons, Verde or Crowd Cow. Open source
  7. Certifier database Global Animal Partnership. “Look for These Retailers and Brands When You Shop” (read Sept. 30, 2026; our scripted request hit a captcha, so we read it through a web fetch): Force of Nature “Beef, Step 4”; ButcherBox “Step 3/Step 4/Better Chicken Project”; Joyce Farms “Chicken Step 4, Poussin Step 2, Beef Step 4.” White Oak Pastures is not on the list. It is a brand list, not a full product database. Open source
  8. Public record / study American Grassfed Association. “Find a Certified AGA Producer” page. On Sept. 30, 2026 our scripted and browser requests got a captcha, and the page we could load contained no producer list, so no AGA claim could be checked. Open source
  9. Public record / study DrAxe.com recall check, Sept. 30, 2026: FSIS’s recall site and API returned “Access Denied” to our requests, so we searched FSIS notices and news coverage for each ranked brand. We found one public health alert (White Oak Pastures, March 2026) and one recall naming a ButcherBox product (August 2024), and none for the other brands. Open source
  10. Maker’s data Wild Idea Buffalo Co. Store listings, Sept. 30, 2026: Ground Buffalo 1 lb $22.50; 5 lb $110; Ribeye 10 oz $42; Liver 8 oz $15. Open source
  11. Maker’s data Wild Idea Buffalo Co. Homepage: “100% Grass Fed & Finished Buffalo”; “Free shipping on orders over $300”; Subscribe & Save. Open source
  12. Maker’s data Wild Idea Buffalo Co. About page: founder’s 1,000-acre ranch restored with bison from 1997; “100% grass-fed and finished buffalo meat”; “Our growing affiliation with other like-minded ranchers, tribal herds”; “100% of our buffalo are field harvested on the prairie.” Open source
  13. Maker’s data Wild Idea Buffalo Co. Certifications page: Cheyenne River Buffalo Ranch “the first buffalo operation in the United States to obtain Regenerative Organic Certification (ROC) status” (Silver); USDA organic; AGW; National Audubon Society. Open source
  14. Maker’s data Alderspring Ranch. Organic Grass Fed Regenerative Ground Beef listing, Sept. 30, 2026: Regular (85% lean) $16.00, sold out; 20-lb bundle (fattier) $324; “Each package is traceable to a single animal for which we know the entire history.” Non-certified grass-fed ground beef, 20 lb, $230. Open source
  15. Maker’s data Alderspring Ranch. Organic Grass Fed Regenerative Ribeye Steak (leaner), 1 steak 16 oz $60; Organic sliced beef liver 1 lb $24 (Sept. 30, 2026). Open source
  16. Maker’s data Alderspring Ranch. Homepage: “certified organic 100% grass fed beef from Idaho’s wild mountain pastures”; “100% grass fed & finished”; “Produced regeneratively to improve land health, sequester carbon, and restore wildlife habitat.” Open source
  17. Maker’s data Alderspring Ranch. Shipping page: UPS rates shown “with no profit added”; ships every other Monday; no Alaska, Hawaii or international. Open source
  18. Maker’s data White Oak Pastures. Store listings, Sept. 30, 2026: Grassfed Ground Beef 90/10 and 80/20, 1 lb, $13.99 (“grass fed and grass finished”); 25-lb 90/10 bundle $349.75; Pastured Whole Chicken 3–4 lb $29.99 (sale; regular $35.99); Grassfed Beef Liver 1 lb $13.99 (sale; regular $16.99). Open source
  19. Maker’s data White Oak Pastures. Grassfed Beef Ribeye Steak (Boneless): 8 oz $23.59; 14 oz $39.99 (Sept. 30, 2026). Open source
  20. Maker’s data White Oak Pastures. Values & Certifications page: “Our cattle are Certified Grassfed by the American Grassfed Association, Certified Humane, Rated a Step 4 in the Global Animal Partnership and Certified EOV by the Savory Institute. Some of our cattle are born on the pastures of our local producer group. All are harvested at White Oak Pastures on-farm abattoir.” Site banner: $15 perishable shipping on ground orders over $149; free over $249. Open source
  21. Maker’s data Quantis. Carbon Footprint Evaluation of Regenerative Grazing at White Oak Pastures (2019), posted by White Oak Pastures: net total −3.5 kg CO2e per kg of fresh meat (soil carbon −35), against 33 for conventional U.S. beef; prepared with input from a General Mills soil scientist, Michigan State University and White Oak employees. Open source
  22. Public record / study Rowntree JE, et al. Ecosystem impacts and productive capacity of a multi-species pastured livestock system. Front Sustain Food Syst, Dec. 4, 2020 (the Clay County, Ga., farm): including soil carbon “reduced net GHG emissions … by 80%, resulting in a footprint 66% lower than” commodity production; the system “required 2.5 times more land.” Authors include Quantis and General Mills staff. Open source
  23. Public record / study USDA FSIS. Public health alert, March 2026: about 16-oz vacuum packs of “White Oak Pastures … Grassfed Ground Beef,” produced Feb. 26, 2026, sell-by 03/19/26, establishment 34729, may contain metal pieces; shipped to Massachusetts, Maryland, New Jersey, Pennsylvania, Virginia and Washington, D.C.; a recall was not requested because the product was no longer available; no confirmed injuries. Open source
  24. Public record / study Food Poisoning Bulletin. “Alert Issued For White Oak Pastures Ground Beef For Metal,” March 24, 2026: shipped to a distributor and Mom’s Organic Markets locations in Massachusetts, Maryland, New Jersey, Pennsylvania and Virginia. Open source
  25. Maker’s data Thousand Hills Lifetime Grazed. Store listings, Sept. 30, 2026: Grass Fed Ground Beef 85/15, 1 lb $11.49, case of 12 $126.49 (“Sourced from cattle that are 100% grass fed and grass finished”); Grass Fed Beef Ribeye 8 oz $18.49; Grass Fed Beef Liver 8 oz $11.49; Renegade Blend (ground beef with organs) 1 lb $11.49. Open source
  26. Maker’s data Thousand Hills Lifetime Grazed. Homepage: “Now sourcing cattle from 50 hand-selected, like-minded U.S. family farms across 3 regions: Midwest, Northeast, and West”; “600,000 Acres of Farmland Positively Impacted”; “Free Shipping on Orders over $299.” Open source
  27. Maker’s data Thousand Hills Lifetime Grazed. American GrassFed Association page: “Proud to be American Grassfed Certified. Certification Achieved: 2017”; “cattle born, raised, and finished on open pastures.” Open source
  28. Public record / study Minnesota Department of Agriculture. “State Issues Consumer Notification for Thousand Hills Beef Products from Lakewinds Food Co-op in Richfield,” March 5, 2025: recall of Thousand Hills Local Farms beef products cut and sold fresh at the Richfield co-op after staff and a customer found metal shot or BBs; a state action, not FSIS. Open source
  29. Maker’s data Thousand Hills store listing for Organic Prairie–brand “100% Grassfed Organic Ground Beef 85/15” ($9.99): “Made from USDA Organic, 100% grassfed beef”; no origin stated. Open source
  30. Maker’s data Seven Sons Farms. Ground beef listings, Sept. 30, 2026: “Ground Beef, 1lb / pkg, Seven Sons Family Farm, $12.60”; Primal Blend $15.00; “our 100% grass-fed and grass-finished ground beef.” Open source
  31. Maker’s data Seven Sons Farms. Steak listings: “Beef Delmonico Ribeye Steak, 12 oz avg. / pkg, Seven Sons Family Farm, $40.40” (Sept. 30, 2026). Open source
  32. Maker’s data Seven Sons Farms. Homepage: Subscribe & Save (5% off every order, one free item); “After a decade of shipping 400,000+ boxes”; free shipping on orders of $159+ in many states. Open source
  33. Maker’s data Grass Roots Farmers’ Cooperative. Grass-Fed Ground Beef: 1 lb (80/20) $13.95; 5 lb $62.75 (sale; regular $69.75); “Every Grass Roots animal is born, raised and harvested in the USA”; “Our cattle are grass-fed and finished and never eat grain or grain by-products”; “farm of origin printed on every package.” Ribeye 14 oz $38.45; whole chicken 3 lb $29.45; beef liver 1 lb $25.45 (Sept. 30, 2026). Open source
  34. Maker’s data Grass Roots Farmers’ Cooperative. FAQ: ruminants are “100% fully grass-fed, grass-finished”; “Land to Market: Verified Member”; shipping free when you spend $149, otherwise $35 per shipment. Open source
  35. Maker’s data Primal Pastures. Ground Beef 85/15, 1 lb pack, $13.99: “grass-fed, grass-finished pasture raised”; whole chicken 3–4 lb $37.99; beef liver about 16 oz $17.25 (Sept. 30, 2026). Open source
  36. Maker’s data Primal Pastures. Ribeye Steak, 10 oz, $29.89 (Sept. 30, 2026). Open source
  37. Maker’s data Primal Pastures. Homepage and FAQ: “Grass Fed, Grass Finished, Pasture Raised on grass in California”; chickens on “a certified organic, corn-free, soy-free, non-GMO feed”; explains it isn’t certified because “Certification is also prohibitively expensive and paperwork-heavy”; shipping rates set by UPS and FedEx at checkout. Open source
  38. Maker’s data Force of Nature. Store listings, Sept. 30, 2026: Grass Fed Ground Beef 85/15, 16 oz, $14.99 (“100% grass-fed and grass-finished”); Ground Beef Box, 20 lb, $251 (sale; regular $279.80); Grass Fed Ground Bison $18.99; Bison Ribeye $28.99; Heritage whole chicken 3.5–4 lb $29.99. No country of origin on the listings. Open source
  39. Maker’s data Force of Nature. Grass Fed Beef Ribeye Steak, one 10-oz steak, $23.99 (Sept. 30, 2026). Open source
  40. Maker’s data Force of Nature. FAQ: “Our bison and beef products are 100% grass-fed and grass-finished animals. No grains — ever.” “While the vast majority of our partners are in the U.S., our network of partners spans across the U.S., Canada, New Zealand, and Australia.” Open source
  41. Maker’s data Force of Nature. 2025 Impact page: 917 partner ranches, 22 processing partners, “3,758,831 acres” positively impacted. Open source
  42. Maker’s data Force of Nature. Homepage: “FREE SHIPPING ON ORDERS $189+”; HSA/FSA reimbursement offered through Truemed. Open source
  43. Maker’s data US Wellness Meats. Store listings, Sept. 30, 2026: 85% Lean Ground Beef 1 lb $13.98; 85% Ground Beef Bundle 25 lb $297 (sale; regular $349.50); Beef Ribeye Steak 12 oz $27.50; Beef Liver 1 lb $13.81; ground beef with heart, kidney, liver 1 lb $13.42. “All of US Wellness Meats’ beef products are 100% grass-fed and grass-finished.” Open source
  44. Maker’s data US Wellness Meats. Cut listings (25 of about 142 beef listings on Sept. 30, 2026): e.g., Large Top Sirloin “US Wellness Meats is currently sourcing this cut from Tasmania”; French Ribeye “currently sourcing this cut exclusively from Tasmania”; T-Bone “currently sourced from both our domestic cattle and our farm partners in Tasmania.” Open source
  45. Maker’s data US Wellness Meats. Ground Bison listing: “Wild Idea Buffalo farm is Regenerative Organic Certified, USDA Organic Certified, Audubon Certified Bird Friendly Land, Certified Grass-fed by AGW, and Animal Welfare Approved by AGW.” Open source
  46. Maker’s data US Wellness Meats. Homepage: “Free U.S. shipping with orders over 15lbs”; “Orders under 7lbs may thaw in transit.” Open source
  47. Maker’s data Good Ranchers. Grass-Fed, Grass-Finished Ground Beef: “2 × 1 lb packs,” “100% Grass-Fed, Grass-Finished,” “80% Lean / 20% Fat,” “Born, Raised, and Harvested in” the USA; $29.99, available in Build Your Own Box (Sept. 30, 2026). Open source
  48. Maker’s data Good Ranchers. Homepage: “100% American sourcing”; boxes by plan; “Every box ships free.” Open source
  49. Maker’s data ButcherBox. Homepage, Sept. 30, 2026: “We source our 100% grass-fed and grass-finished beef products from Australia”; “Animals are born, raised, and harvested in Australia. Meat is cut and packaged in the US”; “We also offer USDA Choice pasture-raised, grain-finished beef that is born, raised, and harvested in the U.S.”; “third-party animal welfare certifications for 100% of our products”; free shipping. Its own comparison table (“effective as of 1/8/2026”): ButcherBox $8.52–$15.23/lb; Good Chop $10.64–$18.43/lb plus $9.99 shipping; Good Ranchers $14.53–$16.98/lb; Omaha Steaks $20.52/lb plus $19.99 shipping. Open source
  50. Maker’s data ButcherBox. Store feed, Sept. 30, 2026: “Ground Beef 85/15,” “2 lbs (2 x 16 oz packs),” $15.00 as a member add-on; “100% Grass-Fed, Pasture-Raised Ribeyes” $35.00 for 2 × 10 oz; “Grain-Finished Ribeye … (14 oz)” $27.00; “Regenerative Organic Certified, 100% Grass-Fed Ground Beef 93/7” labeled on that product. Open source
  51. Maker’s data ButcherBox. “100% Grass-Fed, Pasture-Raised Ribeyes” listing: “Contains: 2 x 10 oz steaks,” $35.00 (Sept. 30, 2026); no country of origin on the listing. Open source
  52. Public record / study USDA FSIS. “Perdue Foods LLC, Recalls Frozen, Ready-To-Eat Chicken Breast Nugget and Tender Products,” Aug. 16, 2024: about 167,171 lb, including “BUTCHERBOX Organic Chicken Breast Nuggets,” for possible metal wire. Open source
  53. Public record / study Fox Business, Aug. 17, 2024: FSIS announced the Perdue recall on Aug. 16, 2024, after consumer complaints of metal wire in nuggets and tenders; the recalled products include “BUTCHERBOX Organic Chicken Breast Nuggets.” Open source
  54. Maker’s data Crowd Cow. Premium Ground Beef page, Sept. 30, 2026: default option Little Belt Cattle Co., Martinsdale, Mont., 2 × 1 lb $25.98, “Raised on pasture but supplemented with grain feed, this beef is more tender and marbled than grass-finished beef”; alternative “Frigorifico Pando Grass Fed Beef, Uruguay,” $27.98. Open source
  55. Maker’s data Crowd Cow. 100% Grass-Fed beef collection, Sept. 30, 2026: Ribeye Steak, Frigorifico Pando Grass Fed Beef • Uruguay, 16 oz, $37.99; Premium Ground Beef, Uruguay, 2 × 1 lb, $27.98; Certified Piedmontese (Lincoln, Neb.) options sold out. Open source
  56. Maker’s data Snake River Farms. Store listings, Sept. 30, 2026: Wagyu Ground Beef Brick 1 lb $12.00 (sale; regular $14); Wagyu Ribeye SRF Black, 1-inch, $69, average 12 oz; USDA Choice ribeye, 1-inch, $33. Open source
  57. Maker’s data Porter Road. Store listings, Sept. 30, 2026: Ground Beef (dry-aged) 1 lb $13.00; Boneless Ribeye 16 oz $56.00; Hickory Nut Gap 100% grass-fed items mostly sold out. Open source
  58. Maker’s data Porter Road. FAQ: “Our beef is allowed to freely graze on grasses year round but are offered a grain supplement on pasture.” Open source
  59. Maker’s data Holy Grail Steak Co. Store listings, Sept. 30, 2026: Tajima American Wagyu Ground Beef 2 lb $30; Kagoshima Japanese A5 Wagyu Ribeye 13–15 oz $139 (sold out). Open source
  60. Maker’s data Wild Pastures. Homepage: “100% of our meat is raised on pasture by family farmers in the USA using regenerative farming practices”; prices shown only in the box builder. Open source
  61. Maker’s data Niman Ranch. Homepage: “Regenerative Organic Certified® Beef,” grass-fed beef, “more than 600 families across 22 states”; sold through retailers (“Where to Buy”). Open source
  62. Maker’s data Verde Farms. Homepage: “organic, 100% grass-fed and finished beef sourced from only verified regenerative farms”; “Certified USDA Organic, Always”; no country of origin stated. Open source
  63. Maker’s data Good Chop. Homepage: “All our meats are domestic, born, bred and raised right here in the USA”; options “including USDA Prime, 100% Grass-Fed, and Wagyu”; site assets served from HelloFresh’s media domain. Open source
  64. Maker’s data Carman Ranch. Homepage: “100% grassfed & finished beef for our communities in Portland and Seattle”; Portland home delivery and Portland/Seattle pickup. Open source
  65. Maker’s data Northstar Bison. Store feed, Sept. 30, 2026: bison ribeye 9 oz $36.35 alongside multi-steak case listings; later feed pages were rate-limited. Open source
  66. Maker’s data Joyce Farms. Beef listings, Sept. 30, 2026: Signature Angus Heritage ground beef 8 × 1 lb $79.99, “Pasture-raised on a single farm in the Blue Ridge region” (no finishing statement); USDA Prime ribeyes; a separate Grass Fed Aberdeen Angus line of steaks sold by the case. Open source
  67. Public record / study Cadloff EB. “Eco-Conscious Meat Producers Admit to Mislabelling Products.” Modern Farmer, May 25, 2021: a former employee alleged Belcampo sold other producers’ meat as its own; founder Anya Fernald wrote that “protocols both for sourcing and communicating product origin to customers were not being followed in our Santa Monica location. These errors made up a small percentage of total product.” Open source
  68. Public record / study Belcampo Meat Co. (Wikipedia): defunct Oct. 18, 2021; “In late 2021, the company was shut down by the board.” Open source
  69. Public record / study USDA Agricultural Marketing Service. Withdrawal of United States Standards for Livestock and Meat Marketing Claims. Federal Register, Jan. 12, 2016: withdraws “The Grass (Forage) Fed Claim for Ruminant Livestock and the Meat Products Derived from Such Livestock.” Open source
  70. Public record / study USDA FSIS. Labeling Guideline on Documentation Needed To Substantiate Animal Raising Claims for Label Submission, notice of availability and response to comments, Federal Register, Dec. 27, 2019: FSIS considers “grassfed,” “Grass Fed” and “grass-fed” synonymous; for FSIS to approve “grass-fed” and “100% grass-fed” claims, “animals must be fed only grass or forage, with the exception of milk consumed before weaning,” cannot be fed grain or grain byproducts, and must have continuous access to pasture during the growing season; “100% grass-fed” claims are not permitted for animals raised on feedlots; with less than 100% grass or forage, the claim must say so (e.g., “Made from cows that are fed 85% grass and 15% corn”); FSIS verifies these claims “by reviewing records.” FSIS kept this guidance in its Aug. 2024 update (Federal Register notice 2024-19696). Open source
  71. Public record / study USDA FSIS. Voluntary Labeling of FSIS-Regulated Products With U.S.-Origin Claims. Final rule, Federal Register, March 18, 2024 (effective May 17, 2024). Open source
  72. Public record / study National Agricultural Law Center. “USDA Finalizes Voluntary ‘Product of USA’ Rule”: a product must be “derived from an animal born, raised, slaughtered, and processed in the U.S.” to bear “Product of USA”; previously, products from animals raised abroad could carry it if processed in the U.S.; compliance by Jan. 1, 2026; FSIS’s survey found 47% of consumers misunderstood the old label. Open source
  73. Public record / study USDA. Press release, Aug. 28, 2024: “In the updated guideline, FSIS strongly encourages the use of third-party certification to substantiate animal-raising or environment-related claims.” (Read via web fetch; our scripted request was blocked.) Open source
  74. Public record / study Stone Barns Center for Food & Agriculture (with Armonia and the Pasture Project). Back to Grass: The Market Potential for U.S. Grassfed Beef, 2017: imports “account for an estimated 75-80% of total U.S. grassfed beef sales by value”; the U.S. grass-fed market “estimated to be $4.0 billion … representing 4%” of beef sales. Open source
  75. Public record / study U.S. FDA. Refrigerator & Freezer Storage Chart: freezing at 0°F “keeps food safe indefinitely”; freezer times are for quality: hamburger and ground meats 3–4 months; steaks 6–12 months; roasts 4–12 months; variety meats (liver, heart) 3–4 months; whole chicken 1 year; refrigerator: ground meats 1–2 days, steaks 3–5 days. Open source
  76. Public record / study FoodSafety.gov. Safe Minimum Internal Temperature Chart: ground meats 160°F; beef, bison and lamb steaks, roasts and chops 145°F with a 3-minute rest; all poultry 165°F. Open source
  77. Public record / study Montana State University Extension. Safe Thawing Practices (after USDA’s “The Big Thaw”): thaw in the refrigerator, cold water or microwave, not on the counter; allow “at least one day (24 hours) to thaw for every 5 pounds”; in cold water, change it “every 30 minutes,” about 1 hour per pound; after fridge thawing, ground meat keeps 1–2 days and red meat cuts 3–5 days. Open source
  78. Public record / study Daley CA, et al. A review of fatty acid profiles and antioxidant content in grass-fed and grain-fed beef. Nutr J, 2010;9:10 (review; Table 2: n-6:n-3 ratios of 1.44–3.72 grass-fed vs 3.00–13.6 grain-fed across 7 studies; Ponnampalam 2006 total n-3 97.6 vs 63.3 mg/100 g muscle; “no significant change to the overall concentration of n-6 FAs”; about 7-fold β-carotene and 3-fold α-tocopherol; “grain-fed beef consumers may achieve similar intakes of both n-3 and CLA through the consumption of higher fat grain-fed portions”). Open source
  79. Public record / study Evans N, et al. Pasture-finishing of cattle in Western U.S. rangelands improves markers of animal metabolic health and nutritional compounds in beef. Sci Rep, 2024 (Black Angus, pasture-finished n = 18 vs feedlot n = 18; 907 of 1,575 compounds differed; pasture-finished higher in phenolic antioxidants 2.6×, α-tocopherol 3.1×, nicotinate 9.4×, choline 1.2×, myo-inositol 1.8×, omega-3s 4.1×; grain-finished higher in γ-tocopherol 14.6×, nicotinamide 1.5×, pantothenate 1.3×, B6 1.3×; “should not be interpreted as that grain-finished beef is unhealthy to consume”). Open source
  80. Independent test Consumer Reports. How Safe Is Your Ground Beef? (2015, updated Dec. 21, 2015; free article; funded by The Pew Charitable Trusts): 300 packages (458 lb) from 103 stores in 26 cities; all contained bacteria signifying fecal contamination; superbugs in 18% of conventional vs 9% of sustainably produced samples and “just 6 percent” of grass-fed samples; MRSA in 3 conventional samples, none sustainable. Open source
  81. Public record / study IARC. Q&A on the carcinogenicity of the consumption of red meat and processed meat (Monographs Vol. 114, 2015): processed meat Group 1; red meat Group 2A, “based on limited evidence”; “every 50 gram portion of processed meat eaten daily increases the risk of colorectal cancer by about 18%.” Open source
  82. Public record / study Lescinsky H, et al. Health effects associated with consumption of unprocessed red meat: a Burden of Proof study. Nat Med, 2022 (unprocessed red meat “weakly associated with an increased risk of colorectal cancer, breast cancer, IHD and type 2 diabetes, by at least 6%, 3%, 1% and 1%”; 2 stars on a 5-star scale for those; colorectal analysis of 2,413,032 people; risk minimized at 0 g/day but the uncertainty interval ran “0–200 g d−1”). Open source
  83. Public record / study Johnston BC, et al. Unprocessed red meat and processed meat consumption: dietary guideline recommendations from the NutriRECS Consortium. Ann Intern Med, 2019 (14-member panel, GRADE; “The panel suggests that adults continue current unprocessed red meat consumption (weak recommendation, low-certainty evidence)”; funding: none). Open source
Dr. Josh Axe, DNM, DC, CNS
Founder, DrAxe.com

Dr. Axe is a doctor of natural medicine, chiropractor and clinical nutritionist with more than 20 years in functional medicine, and the founder of DrAxe.com.

How we make money: We may earn a commission when you buy through links on this page. It never changes our rankings: services are scored before any affiliate terms are discussed, brands can’t pay for placement, and we recommend services whether or not they have an affiliate program. Scores are editorial assessments based on brand documents, certifier databases, public records and studies, not our own lab testing.